لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۲

نمایشگاهی در لندن، تاریخچه و متعلقات اعضای گروه موسیقی «آبا» را به نمایش می گذارد


نمایشگاهی در لندن، تاریخچه و متعلقات اعضای گروه موسیقی «آبا» را به نمایش می گذارد
نمایشگاهی در لندن، تاریخچه و متعلقات اعضای گروه موسیقی «آبا» را به نمایش می گذارد

برای نخستین بار نمایشگاهی درباره گروه موسیقی پاپ «آبا» (ABBA) در لندن گشوده شده است که تاکنون ده ها هزار تن علاقمند از سنین مختلف از آن دیدار کرده اند.

این موزه کوچک یادمان هایی را در رابطه با «آبا»، یک گروه موسیقی دهه هفتاد میلادی را برای هوادارانش به معرض تماشا گذاشته است و به آن ها فرصتی می دهد تا بتوانند در کنار اعضای گروه به اجرای موسیقی بپردازند. این آرزوی هرطرفداری است که این بار از طریق تکنولوژی سه بعدی «هولوگرام» امکان پذیر شده است.

نمایشگاه مجموعه ای است که در ٢۵ تالار مختلف گنجانده شده و دیدار کنندگان را به سفری دور و دراز در زندگی حرفه ای گروه «آبا» می برد. سفری که بخشی از آن از سال ١٩٧۴ و هنگامی که این گروه برنده اول مسابقه بهترین ترانه سال اروپا شدند آغاز شده و تا تاریخ انتشار نخستین آلبوم آن ها به نام «واترلو» ادامه پیدامی کند.

ولادمیر سارینا، سخنگوی رسمی کلوپ اروپایی طرفداران گروه «آبا» می گوید: «این بزرگ ترین نمایشگاهی است که تا کنون ترتیب داده شده است. اعضای گروه بنی اندرسون، بیورن اولواس آهنگ‌ سازان گروه، آنی فریدا «فریدا» لینگستِد و اَگنتا فالتسکوگ خوانندگان گروه که نام ABBA از نخستین حروف نام اول هریک از آن ها گرفته شده هرکدام یادرگاری ها و اشیاء شخصی خود را به این نمایشگاه اهدا کرده اند.»

نمایشگاه دوران موفقیت گروه «آبا» گروهی که از دو زوج مختلف تشکیل شده نیز منعکس کرده است که در اوج معروفیت صفحه های آن ها بیش از ۴٠٠ میلیون نسخه در سراسرجهان خریدار داشته است.

آهنگ های گروه «آبا» با آن لباس های عجیب و غریب و بی پروا برای مدت های طولانی ورد زبان مردم از سراسر اروپا، استرالیا و ایالات متحده آمریکا بوده است. آهنگ هایی که در آن ها برای نخستین بار تجربیات تازه ای با دستگاه های ضبط صدا شده است. همه این عوامل دست به دست هم دادند تا گروه «آبا» را تبدیل به بزرگترین صادرات کشور سوئد پس از اتومبیل «ولوو» کنند.

تورستن بلومکوئیست روزنامه نگارسوئدی می گوید مردم کشور او به گروه «آبا» افتخار می کنند: «هریک از ما به نوعی هزاران خاطره از این گروه داریم و امروز دختران و پسران جوان و عاشقی هستند که برای اولین بار با علاقه به آهنگ های این گروه گوش می دهند و از آن ها لذت می برند.»

پس از ترانه های پرفروشی چون «مامامیا» و «دنسینگ کوئین» Dancing Queen و انتشار چند آلبوم دیگر، گروه آبا از هم فروپاشید و اعضای آن که زن و شوهر بودند از هم طلاق گرفتند. هرچند عدم تفاهم هنری نیز یکی از دلایل دیگراین فروپاشی بود.

اخیرا با موفقیتی که نمایش «مامامیا» در برادوی و فیلمی به همین نام بر پرده سینماها داشته است، نسل تازه ای از علاقمندان جوان تر به طرفداران «آبا» پیوسته اند. حضور نمایشگاه کنونی هم به همین جهت بوده است.

یکی از این دیدارکنندگان جوان می گوید: «خیلی از این نمایشگاه خوشم آمد. تمام تاریخچه و داستان زندگی اعضای گروه را می شود در اینجا تماشا کرد. آدم را به بیست یا سی سال پیش می برد.»

یکی دیگر از دیدارکنندگان از نمایشگاه از سنین بالاتر هم می گوید: «من با تماشای این نمایشگاه یک بار دیگر احساس جوان بودن کردم. من همیشه از طرفداران پر و پا قرص گروه آبا بوده ام. مثلا همین حالا و قبل از اینکه به اینجا بیایم مدت ۶ ساعت تمام داشتم به آهنگ های آن ها گوش می دادم.»

نمایشگاه گروه موسیقی «آبا» تا چند هفته دیگر به استرالیا برده خواهد شد و برگزار کنندگان در حال تهیه تدارکاتی برای بردن این نمایشگاه به شهرهای دیگر هستند. در نهایت این نمایشگاه به یک محل دائمی در شهر «استکهلم» در «سوئد» منتقل خواهد شد.

بیش از ٣۵ سال پس از آغاز معروفیت گروه «آبا»، با ایجاد این نمایشگاه، این گروه یک بار دیگر برای طرفداران بی شمار خود زندگی تازه ای می یابد.

XS
SM
MD
LG