لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۸

کشته شدن یک نظامی در حمله به پاسگاهی در راسک؛ «جیش العدل» مسئولیت حمله را پذیرفت


درگیری دربرخی از پاسگاه‌های مرزی در ماه‌های اخیر
درگیری دربرخی از پاسگاه‌های مرزی در ماه‌های اخیر

در پی حمله به پاسگاه «بیدلد» در شهرستان راسک در استان سیستان و بلوچستان و کشته شدن یک مامور نظامی، گروه «جیش العدل» مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

به گزارش چند منبع خبری مطلع از جمله «کمپین فعالین بلوچ»، وب‌سایت «حال‌وش» و همچنین کانال تلگرامی «رصد بلوچستان» در این درگیری که به مدت سه ساعت طول کشیده است یک مامور نظامی به نام «امیر حسین حسین آبادی» اهل زابل کشته شده است.

آنطور که خبرگزاری دولتی «ایرنا» گزارش داده این حمله ساعت ۱ و ۳۰ دقیقه بامداد امروز چهارشنبه ۲۰ دی‌ ماه رخ داده است.

این دومین حمله افراد مسلح طی یک ماه اخیر به پاسگاه‌های مرزی شهرستان راسک است.

جمعه ۲۴ آذرماه نیز دادستان مرکز استان سیستان و بلوچستان از حمله مسلحانه به مقر انتظامی در شهرستان راسک خبر داد و گفت که در این حمله ۱۲ مامور نیروی انتظامی کشته و ۷ تن دیگر مجروح شدند.

گروه مسلح «جیش العدل» در آن زمان نیز با انتشار بیانیه‌ای در کانال تلگرامی منتسب به خود اعلام کرد که نیروهایش در واحدی تحت عنوان «گردان استراتژیک فدائیان عدل الهی» در ساعت دو بامداد جمعه، به مقر فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان راسک حمله کردند.

نیروهای گروه مسلح «جیش‌العدل»، روز ۱۷ تیر نیز به کلانتری ۱۶ زاهدان حمله کرده بودند.

گروه «جیش‌العدل» (که پیش‌تر با نام «جندالله» شناخته می‌شد) از حدود ۱۳ سال پیش توسط آمریکا به عنوان یک سازمان «تروریستی» شناخته شد. این گروه از زمان تاسیس خود در حدود ۲۰ سال قبل، در حملات متعددی شرکت کرده که منجر به کشته و زخمی شدن شماری از نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی و همچنین تعدادی از غیرنظامیان شده است.

اهداف اعلام‌ شده این گروه، «تأمین شناسایی حقوق فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بلوچ‌ها از سوی دولت ایران» و «افزایش آگاهی نسبت به وضعیت دشوار مردم بلوچ» ذکر شده است. این گروه حدود ۱۱ سال پیش نام خود را به «جیش‌العدل» تغییر داد و از آن زمان تاکنون مسئولیت حملاتی را با این نام بر عهده گرفته است.

XS
SM
MD
LG