لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۶

یکی از اعضای حزب دموکرات کردستان عراق کشته شد


تصویری از یک خودرو منفجر شده در یمن که در آن یک روزنامه‌نگار کشته شد.
تصویری از یک خودرو منفجر شده در یمن که در آن یک روزنامه‌نگار کشته شد.

یکی از اعضای بلندپایه سابق سازمان اطلاعات حزب دموکرات کردستان عراق، بر اثر انفجار در خودروی شخصی خود در استان دهوک، منطقه نیمه خودمختار کردستان، کشته شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز و شبکه خبر کردی روداو، فرد کشته شده «محمد میرزا سندی»، از افسران ارشد سابق سرویس اطلاعاتی پاراستین بوده که حزب دموکرات آن را تاسیس کرده است.

منابع امنیتی تأکید کردند که تحقیقات درباره این حادثه ادامه داشته و هنوز علت انفجار مشخص نشده است.

پیش از این، حزب دموکرات کردستان ایران، از احزاب مخالف جمهوری اسلامی، روز جمعه ۱۶ تیر با انتشار اطلاعیه‌ای از «ترور» دو عضو این حزب در اقلیم کردستان عراق خبر داده بود و آن را به «عوامل جمهوری اسلامی» منتسب کرد.

در این اطلاعیە آمدە بود که این دو نفر در نیمه شب گذشته همراه چند نفر از اعضای حزب دموکرات که بە یک منطقە در اقلیم کردستان عراق سفر کردە بودند «در نقشەای از پیش طرح‌ریزی شدە» هدف حمله مسلحانه قرار گرفتند.

حزب دموکرات کردستان ایران با محکوم کردن این ترور، آن را کار «رژیم جمهوری اسلامی ایران» دانست.

سوءقصد به جان اعضا و رهبران این احزاب در خارج از کشور نیز سابقه طولانی دارد.

عبدالرحمان قاسملو، دبیرکل اسبق حزب دموکرات کردستان ایران، در سال ۱۳۶۸ و در حالی که درگیر مذاکراتی با جمهوری اسلامی بود در جریان یکی از جلسه‌های مذاکره در وین، پایتخت اتریش ترور شد.

سه سال بعد از ترور وین، صادق شرفکندی رهبر بعدی حزب دمکرات کردستان ایران در رستوران میکونوس برلین آلمان به همراه چند نفر دیگر ترور شدند.

دادگاه میکونوس رهبران جمهوری اسلامی را به صدور فرمان قتل صادق شرفکندی متهم کرد و چند نفر محکوم شدند. این دادگاه جمهوری اسلامی را به تروریسم دولتی متهم کرد.

XS
SM
MD
LG