لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

یک عضو اتاق بازرگانی ایران با تایید احتمال افزایش قیمت بنزین: آماده روزهای سخت باشیم


زمزمه‌های افزایش نرخ حاملهای انرژی؛‌ یک اقتصاددان؛ نمی‌شود ریالی حقوق داد و دلاری بنزین فروخت
زمزمه‌های افزایش نرخ حاملهای انرژی؛‌ یک اقتصاددان؛ نمی‌شود ریالی حقوق داد و دلاری بنزین فروخت

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران در واکنش به حاشیه‌های بنزین در روزهای اخیر گفته که احتمال افزایش قیمت بنزین وجود دارد و باید آماده روزهای سخت باشیم.

حمیدرضا صالحی، به وب‌سایت «دیده‌بان ایران» گفته که اعلام دولت درباره محدودیت در سقف روزانه سوختگیری بنزین تاثیر روانی خود را گذاشته است.

صالحی تاکید کرد که «باید» خودمان را برای «روزهای بد» آماده کنیم و آن روزها این است که «همسایگان ممکن است منافع‌شان را جای دیگری دنبال کنند و به ایران بنزین ندهند.»

این فعال اقتصادی می‌گوید که «باید بتوانیم بدون اینکه نیازی به همسایگان داشته باشیم روی پای خودمان بایستیم تا در چنین مواقعی نیازمند دیگران نباشیم.»

اشاره این عضو اتاق بازرگانی به خبر توقف صادرات بنزین از روسیه به ایران است. بنا بر گزارش‌ها در روزهای گذشته، روسیه صادرات روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین به ایران را متوقف کرده و از ترکمنستان و ازبکستان هم خواسته به ایران بنزین ارسال نکنند. این موضوع باعث شده که ذخیره سوخت ایران به میزان چشمگیری کاهش یابد.

جواد اوجی، وزیر نفت دولت ابراهیم رئیسی اما همه این موارد را در حاشیه نشست دیروز هیات دولت «تکذیب» کرد و گفت: «مردم نگران نباشند.»

او اضافه کرد که «خیال مردم راحت باشد» و «به شایعات توجه نکنند» چرا که «افزایش قیمت بنزین صورت نمی‌گیرد و دولت چنین برنامه‌ای ندارد.»

اوجی همچنین مدعی شد که «روال تامین بنزین به صورت عادی انجام می‌شود» و «نسبت به سال گذشته ۱۵۰ میلیون لیتر بنزین بیشتر ذخیره داریم.»

صف‌های طولانی بنزین در شهرهای مختلف ایران در پی اعمال محدودیت‌های جدید برای استفاده از کارت‌های سوخت انتقاد شهروندان را برانگیخته است.

از روز سه‌شنبه ۲۴ مرداد، صف‌های طولانی در پمپ بنزین‌ها در حالی شکل گرفته که گفته می‌شود «اکثر جایگاه‌ها بنزین ندارند.»

در روزهای گذشته شبکه خبر صدا و سیما تایید کرده بود که «سوخت‌رسانی به بخشی از جایگاه‌ها با تاخیر همراه شده» اما این مساله را به «افزایش مصرف بنزین» و «سفرهای تابستانی» نسبت داده بود.

بازدید «سرزده» مخبر از چند جایگاه سوخت‌رسانی

صبح پنجشنبه هم تصاویری در خبرگزاری‌های رسمی جمهوری اسلامی منتشر شد که از «بازدید سرزده» محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی از برخی جایگاه‌های سوخت‌رسانی در تهران حکایت داشت. البته این بازدید «سر زده» با آمادگی کامل دوربین‌های خبرگزاری‌ها انجام شد.

در پایان این بازدید هم معاون اول رئیسی در مصاحبه‌ای اعلام کرد «۱۵ جایگاه سوخت دچار مشکل هستند که ظرف چند ساعت آینده مشکل حل می‌شود.»

مخبر همچنین گفت که «مقرر شد که سقف برداشت و برخی محدودیت‌ها لغو شود تا شرایط به حالت عادی بازگردد.»

در این حال، رضا نواز سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت، در شرح جزئیات جدید محدودیت‌ها برای استفاده از کارت سوخت آزاد جایگاه‌ها در سطح کشور، گفته که «با چهار مدل» شامل «۱۵ لیتری، ۲۰ لیتری، ۳۰ لیتری و ۴۰ لیتری» روبه‌رو هستیم که «نسبت به شهرها متفاوت است.»

به گفته این مقام صنفی، «سوخت‌گیری با کارت سوخت شخصی» نیز در سه مدل «۳۰، ۴۰ و ۶۰ لیتری» صورت می‌گیرد و «در تهران دو روز است که محدودیت سوخت‌گیری با کارت آزاد جایگاه ۴۰ لیتر» همراه شده است.
بنا بر گزارش‌ها از ایران، «مشکل کمبود بنزین» درباره بنزین سوپر «شدیدتر»‌ است.

XS
SM
MD
LG