لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۰

یک مرد مسلح در جریان تیراندازی در نزدیکی کنسولگری آمریکا در جده کشته شد


پلیس عربستان در مقابل کنسولگری آمریکا در شهر جده.
پلیس عربستان در مقابل کنسولگری آمریکا در شهر جده.

بر اثر تبادل آتش بین یک مرد مسلح با ماموران امنیتی عربستان سعودی در نزدیکی ساختمان کنسولگری آمریکا در جده، دو نفر کشته شدند که منجر به کشته شدن فرد مسلح و یک محافظ امنیتی وزارت خارجه آمریکا شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که چهارشنبه شب منتشر شد اعلام کرد که در این حادثه به هیچ آمریکایی آسیبی نرسیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به نقل از سخنگوی پلیس منطقه مکه، فردی در خودرویی در نزدیکی ساختمان کنسولگری آمریکا در استان جده توقف کرد و در حالی که سلاح گرم در دست داشت از آن خارج شد، که در پی این اقدام محافظان امنیتی با وی برخورد کردند که تبادل آتش منجر به مرگ مهاجم شد.

به گفته پلیس منطقه مکه این حمله در ساعت ۶:۴۵ دقیقه عصر چهارشنبه به وقت محلی روی‌داد. بنابر این گزارش، تحقیقات در این زمینه تا مشخص شدن انگیزه این حمله ادامه خواهد داشت.

در پی این حادثه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود اعلام کرد که «سفارت و کنسولگری آمریکا همچنان با مقامات سعودی در ارتباط با این حادثه هستند.»

کنسولگری آمریکا در جده در سال‌های اخیر چندین بار هدف قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۶، یک بمب گذار انتحاری در یک انفجار در نزدیکی مجتمع کشته و دو نفر زخمی شدند.

در سال ۲۰۰۴، پنج نفر با بمب و اسلحه به کنسولگری ایالات متحده یورش بردند و چهار پرسنل امنیتی سعودی را در خارج و پنج کارمند محلی را در داخل کشتند. در این حمله سه نفر از مهاجمان کشته و دو نفر دستگیر شدند.

حمله سال ۲۰۰۴ در جده به دنبال بمب‌گذاری‌ها و تیراندازی‌های مرگبار دیگر علیه مقرهای مهاجران، غربی‌هایی که در پادشاهی سعودی کار می‌کردند و دیگر اهدافی که بخشی از کمپین القاعده با هدف سرنگونی خاندان حاکم آل سعود بود، انجام شد.

XS
SM
MD
LG