لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۲

یک فنجان اسپرسوی دلچسب در ایستگاه فضایی بین‌المللی


قهوه اسپرسو به سبک ایتالیایی در تمام دنیا طرفداران زیادی دارد، و خیلی‌ها این قهوه سنگین را به قهوه معمولی ترجیح می‌دهند.

خیلی‌ها فکرش را هم نمی‌کنند که روز را بدون یک فنجان قهوه داغ شروع کنند. برای بیشتر مردم ایتالیا قهوه یعنی اسپرسو – قهوه غلیظی که در دستگاه قهوه‌ساز مخصوص دم می‌کشد.

وقتی سامانتا کریستوفورِتی – فضانورد ایتالیایی – آماده رفتن به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شد همکاراش نگران بودند که چطور می‌تواند شش ماه آزگار با قهوه فوری سر کند.

ظاهراً این نگرانی ذهن دست‌اندرکاران شرکت لاواتزا، تولیدکننده دستگاه‌های اسپرسوساز، را هم به خود مشغول کرده بود. و در نهایت با همین ایده، با همکاری شرکت آرگوتک، تولیدکننده غذا برای فضانوردان، یک دستگاه اسپرسوساز تولید کردند که در نبود جاذبه و شرایط بی‌وزنی کار می‌کند. آلبرتو کابیلی، مدیر تولید شرکت لاواتزا می‌گوید:

«باید راهی پیدا می‌کردیم تا بتوانیم اسپرسو را در فضا درست کنیم. رعایت کامل معیارهای ایمنی – برای این که دستگاه قهوه‌ساز واجد شرایط استفاده در ایستگاه فضایی بین‌المللی شناخته شود – کار آسانی نبود.

دستگاه قهوه‌جوش فضایی که نامش را آی‌اس‌اسپرسو گذاشتند، در نبود جاذبه، آبی را که تحت فشار قرار دارد، به طرف کپسول ‌قهوه - که در دستگاه کار گذاشته شده – پرتاب می‌کند و اسپرسو به این ترتیب آماده می‌شود. خانم کریستوفورِتی روزدوم آذر این دستگاه را برای آزمایش اولیه با خود به فضا برد.

دیوید آوینو، مدیر اجرایی آرگوتک می‌گوید در ابتدا فقط قصد آزمایش این تکنولوژی را داشتیم، «اما ناسا به این طرح علاقه‌مند شد و از ما خواست دستگاه قهوه‌سازی درست کنیم که برای مدت طولانی در ایستگاه فضایی کار کند. اگر از مرحله آزمایش دستگاه با موفقیت بیرون بیاییم، فضانوردان می‌توانند در آینده نزدیک در فضا هم قهوه ایده‌آل‌ خود را نوش جان کنند.»

دستگاه آی‌اس‌اسپرسو قادر است علاوه بر قهوه، چای و سوپ رقیق هم درست ‌کند. به این ترتیب، علاقه‌مندان اسپرسو میلیون‌ها کیلومتر دورتر از کره زمین هم می‌توانند روز کاری‌شان را با صرف یک فنجان اسپرسوی دلچسب شروع کنند.

XS
SM
MD
LG