لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۹

گفتار روز: نان، آری نان معمولی. اينست خواسته هزاران دانشجو و کارگر ايرانی در اعتراض روز اول ماه مه   


اخيراً ، هزاران نفر از دانشجويان و کارگران ايرانی ، به منظور اعتراض به سياستهای کار رژيم روحانيون ايران ، به خيابانها ريختند .

خبرگزاری رويترز ، اين اعتراضات را رساترين تظاهرات روز اوّل ماه می در تاريخ چند سال اخير جمهوری اسلامی ايران دانست .

تظاهرکنندگان خواستار استعفای محمد جهرمی وزير کار شدند و علائم و پلاکاردهائی که تصاوير نان ، آری نان معمولی ، بر روی آنها نقش بسته بود ، به نشانه گرسنگی و به اصطلاح عاميانه ، دست به دهان بودن ، در همه جا در ميان معترضين ديده می شد .

در آن روز ، به جای شعار روحانيون رژيم که می گويند ، فناوری هسته ای حق مسلم ماست ... شعار اعتصاب ،اعتصاب ، حق مسلم ماست ... و شعار اتحاديه های مستقل کارگری حق مسلم ماست ... گوش فلک را کر می کرد . بنا بر گزارشها ، در آن روز ، ماموران سازمان امنيت رژيم ، تعدادی از تظاهرکنندگان را مضروب ساختند و تعداد ديگری را نيز بازداشت کردند .

وزارت امورخارجه آمريکا ، در گزارش سالانه حقوق بشر ، می گويد ، رژيم ايران به اتحاديه های کارگری مستقل اجازه فعاليت نمی دهد .

طبق گزارش ، تنها يک اتحاديه کارگری سراسری مجاز دولتی ، به نام خانه کارگر وجود دارد که ، در حقيقت ، ابزار کنترل کارگران ، به وسيله رژيم است .

در ماه دسامبر سال۲۰۰۵ و در ماه ژانويه سال ۲۰۰۶ ، ماموران حکومت ، در کمال خشونت ، به کارگران اعتصابی اتوبوسرانی ، حمله ور شدند . گناه اين عده ، اعتراض به کمی دستمزد و نارسائی رزق و روزی بود .

رهبر سنديکای کارگران اتوبوسرانی ، به نام منصور اصلانلو ، در زندان اوين محبوس شده است . جرم او ، به قول ماموران و عمال رژيم ، توطئه برای ايجاد اخلال در نظم اجتماعی است .

محمود احمدی نژاد ، رئيس جمهوری رژيم اسلامی ، با شعار بهينه سازی وضع معيشت مردم عادی ايران ، به روی کار آمد . امروزه ، حدود ۱۴ درصد از نيروی فعال ايران ، بی کار است و اين رقم ، در ميان جوانان ، بسيار افزونتر است و دستمزدی که به کارگران ايران داده می شود ، از حّد قوت لايموت بالاتر نمی رود .

امّا ، شهرت آقای احمدی نژاد به جای وفای به عهد ، امروزه بيشتر مربوط به تسريع برنامه تسليحات اتمی ايران و شعارهای جنگ طلبانه عليه اسرائيل است .

به ايران ، نبايد امکان و فرصت داد تا به تسليحات اتمی دست يابد ، امّا ، محنت ، مشقت ، تنگی معشيت و دشواريهای روزمره زندگی مردم که مستقيماً معلول سياستهای طبقه حاکمه ايران امروز است نيز مسأله ای است که هيچگاه نبايد از نظرها محو شود .

پرزيدنت جرج دابليو بوش ، رئيس جمهوری آمريکا می گويد ، در مقابله ما با نقشه ها و طرحهای تسليحات اتمی رژيم ايران ، نظر ما ، متوجه مردم ايران ، و حمايت ما از خواسته اين ملت بزرگ ، برای آزاد ماندن ، آزاد زيستن ، حکومت مردم بر مردم ، و ايجاد جامعه ای باز و شفاف است . پرزيدنت بوش می گويد ، آزادی در خاورميانه مستلزم دستيابی مردم ايران ، به آزادی است .

XS
SM
MD
LG