لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

مردان مسلح ملبس به اونيفورم ارتش عراق ديپلمات ايرانی را ربودند


يک ديپلمات ارشد ايرانی در بغداد توسط مردان مسلح که به اونيفورم ارتش عراق ملبس بودند، ربوده شده است.

مقامات عراقی امروز، سه شنبه، تأييد کردند مردان مسلح که در دو وسيله نقليه بودند ديپلمات ايرانی را وقتی کاروان وی از مرکز محله «کراده» در آخر وقت روز يکشنبه در حال عبور بود، ربودند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت تهران آمريکا را مسئول سلامت دیپلمات می‌داند. وی اظهار داشت ربایندگان به وزارت دفاع عراق که زیر نظارت نیروهای آمريکا کار می‌کند، ارتباط داشتند. یک سخنگوی ارتش آمريکا هرگونه مداخله آمريکا در این حادثه را تکذیب کرد.

در همين حال نيروهای آمريکا وعراق خود را آماده تهاجم امنيتی جديدی در بغداد می کنند، مقامات عراق اعلام داشتند انفجار چند اتومبيل حامل بمب، روزدوشنبه ۲۴ نفر را در پايتخت عراق ازپای درآورد.

اين انفجارها در نزديکی يک بيمارستان کودکان، در يک ايستگاه پمپ بنزين و در يک گاراژ روی داد.

در همين حال نيروهای عراق وآمريکا روز دوشنبه برای عمليات امنيتی قريب الوقوع خود در بغداد، يک مرکز فرماندهی جديد را افتتاح کردند. در جريان تهاجم امنيتی، ۹۰ هزار سرباز آمريکائی و عراقی درعمليات بغداد شرکت خواهند کرد.

با اين حال برخی ازعراقی ها می گويند روند کند اجرای طرح، تاثيری منفی در بغداد داشته است و محلات شهر را در برابر حملات شورشيان آسيب پذير کرده است.

نوری المالکی نخست وزیر عراق از فرماندهان نظامی خود خواسته است بر آماده شدن برای اجرای طرح امنیتی جدید در محله های بغداد شتاب بخشند.

پرزيدنت بوش روز دوشنبه طی سخنانی در واشنگتن اظهار داشت اين نشانه خوبی است که دولت عراق خواهان آغازعمليات است.

رابرت گیتز وزیر دفاع آمريکا می‌گوید او گام هائی را که باید در صورت کارگر نشدن افزایش سربازان در عراق برداشته شود، بررسی می کند. گیتز این موضوع را امروز (سه شنبه) در پاسخ به پرسش های قانونگزاران در جریان بررسی بودجه پیشنهادی پرزیدنت بوش برای عملیات نظامی در عراق عنوان کرد و گفت لازم است او به این مسأله که چه گزینه های دیگری ممکن است وجود داشته باشد، فکر کند.

XS
SM
MD
LG