لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۲

موسيقی زنده در هتل های ايران آزاد شد - 2005-03-04


آرش ايرانی

اگر گذرتان به هتل های ايران افتاده باشد حتمأ دريافته ايد كه طی سال های اخير بحث بر سر اجرا يا عدم اجرای كنسرت های زنده در اين اماكن اقامتی بسيار داغ بوده است. چرا كه بر اساس دستور العملی، اجرای موسيقی زنده ممنوع شده بود و تنها برخی از هتلداران بنا به سليقه خود از اين رويه پيروی نمی كردند.

خصوصأ در مناطق آزاد نظير جزيره كيش اجرای اين برنامه ها در هتلها آزاد بود كه با استقبال خوبی نيز مواجه شده بود اما پس از چندی در آن نواحی نيز ممنوعيتهايی اعمال شد.

اما اكنون بالاخره پس از كش و قوس های فراوان اجرای كنسرت های زنده در هتل ها آزاد اعلام شده است. به عقيده كارشناسان حوزه گردشگری اين رويداد با آنكه نمی تواند تاثير چندانی بر رونق صنعت نيمه جان توريسم ايران بگذارد اما با اين حال همان ميزان اندک ميهمانان داخلی را نيز راضی نگاه خواهد داشت.

بر اساس گزارش های دريافتی در آخرين جلسه كانون ملی هماهنگی گردشگری، اين ممنوعيت لغو و برای اجرا به نماينده نيروی انتظامی در آن جلسه، ابلاغ شده است.

در اين مصوبه مقرر شده است تا از اين پس در هتلهای ايران، گروه های موسيقی بتوانند فرهنگ و هنر ايران را به نمايش بگذارند. البته هتل ها موظف هستند تنها موسيقی مجازی را كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعيين می كند، اجرا كنند.

و اين درحاليست كه تا قبل از اعلام ممنوعيت اجرای كنسرت های زنده خصوصأ در مناطق آزاد تجاری ، عمدتأ موسيقی هايی به گوش می رسيد كه توسط هنرمندان ايرانی ساكن لس آنجلس اجرا شده اند. و شايد همين امر از سويی خرسندی و شعف بسياری از ميهمانان هتل ها و از سوی ديگر خشم مسئولين انتظامی را موجب شده بود.

به طوری كه طی سال های ميانی دهه 70 ش. تعريف و تمجيد از اجرای اين كنسرت ها خصوصأ در كيش نقل هر محفل و مجلسی حداقل در تهران شده بود و همين جاذبه بسياری از پايتخت نشين ها را روانه جزيره مرجانی می كرد.

خسرو ايرانپور، دبير جامعه هتلداران ايران، با اشاره به لغو محدوديت های اخير می گويد : " درحالی كه هتل های ايران از هفت نوع درآمد مرسوم هتلداری جهان تنها دو نوع آن را كسب می كنند، اجرای موسيقی زنده می تواند راهی برای ايجاد منبع درآمدی جديد برای هتلداران باشد."

XS
SM
MD
LG