لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۲

ايران برای حفظ و اختفای وسائل اتمی تونل های عميق ضد  بمب درست ميکند - 2005-03-04


ديپلوماتهائی که در اجلاس آژانس بين المللی انرژی اتمی در وين شرکت کرده اند ميگويند ايران در حال ايجاد يک سيستم تونل های عميق زير زمينی است تا بتواند اجزای تشکيل دهنده برنامه اتمی خود را پنهان و دور از انظار نگاه دارد.

گفته ميشود ايران سعی ميکند تاسيسات اتمی خود را در مقابل بمب های مخصوص نابود کردن پناهگاههای زير زمينی و د يگر سيستم های پيشرفته تسليحاتی مقاوم کند.

گزارش های حاکی از اقدام ايران برای تحکيم و مقاوم ساختن تاسيسات اتمی خود در جريان اجلاس سه روزه اين هفته آژانس بين المللی انرژی اتمی پخش شد.

ايران در سپتامبر گذشته ساختن تونل های زير زمينی در اصفهان را برای افزايش ظرفيت، ايمنی و امنيت مواد اتمی تائيد کرده است.

خبرگزاری آسوشيتدپرس ميگويد بعضی از تونل ها قريب يک کيلومتر زير زمين است و برای تحکيم و مقاومت آنها از سيمان استفاده شده است.

يک نماينده آمريکا در آژانس بين المللی انرژی اتمی به هيات مديره اين آژانس گفته است که اين پروژه ساختمانی وعده های تهران در مورد تعليق کارهای اتمی خود را سست و ضعيف کرده است .

در همين حال رئيس جمهوری با نفوذ پيشين ايران ميگويد تهران هيچگاه از حق انجام فعاليت های اتمی خود دست بر نميدارد و درخواست های اروپا و آمريکا در اين زمينه فقط به درد سر منجر خواهد شد.

اکبر هاشمی رفسنجانی امروز درتهران در خطبه نماز جمعه بر تصميم تهران برای عدم انصراف از فعاليت های اتمی خود در ازای مشوق های تجاری پيشنهادی اروپا تاکيد گذاشت.

XS
SM
MD
LG