لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

تمديد وضعيت اضطراری در عراق - 2005-03-03


دولت موقت عراق همزمکان با تشديد عمليات سربازان آمريکائی و نيروهای امنيتی عراق عليه شورشيان، وضعيت اضطراری را برای سی روز ديگر تمديد کرده است .

اعلاميه ای که امروز انتشار يافت ميگويد وضعيت اضطراری تا روز سی و يکم مارس در سراسر کشور به استثنای شمال کردنشين به قوت خود باقی خواهد ماند.

وضعيت اضطراری به مقامات برای وضع و اِعمال منع آمد و شد و محدوديت سفر قدرت و اختيارات اضافی ميدهد.

وضعيت اضطراری نخستين بار در نوامبر گذشته و پيش از حمله عمده تحت رهبری آمريکا به فلوجه در غرب بغداد که در آن موقع پايگاه شورشيان بود اعلام و به اجرا گذاشته شد.

بغداد پايتخت عراق امروز صحنه دو انفجار جداگانه ای بود که به فاصله ای کوتاه در مقابل پست های بازرسی مقابل وزارت کشور رخ داد . در اين دو انفجار که از طريق منفجر ساختن بمب های کار گذاشته شده در اتوموبيل انجام گرفت پنج پليس عراقی کشته و پنج پليس ديگر مجروح شدند.

يک اتوموبيل بمب گذاری شده ديگر نيز امروز در مقابل قرارگاه پليس در بغوبه واقع در شمال بغداد منفجر شد که به کشته شدن يک غير نظامی و مجروح شدن چهارده نفر ديگر انجاميد .

شورشيان در نزديکی کرکوک نيز يک خط لوله عمده نفت را منفجر کردند.

سه سرباز آمريکائی نيز ديروز در سه واقعه جداگانه در عراق کشته شدند.

در صحنه سياسی رهبران ارشد شيعه و کرد به دوروز مذاکره در اربيل برای شکل بخشيدن به يک دولت جديد پايان دادند . در باره اين مذاکرات هيچ اعلاميه رسمی منتشر نشده است . ائتلاف شيعه واحد عراق که صدو چهل کرسی از دويست و هفتاد و پنج کرسی مجمع ملی موقت را در انتخابات برده است اميدوار است بتواند از حمايت احزاب سياسی کرد که هفتاد و پنج کرسی را در اختيار دارند برخوردار شود .

XS
SM
MD
LG