لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۵

مدال طلای کنگره آمريکا برای جکی رابينسون بازيکن فقيد بيسبال - 2005-03-03


کنگره ايالات متحده آمريکا، جکی رابينسون بازيکن فقيد و حماسه آفرين بيسبال را با عالی ترين درجه افتخار مورد قدردانی قرار داده است.

جکی رابينسون نخستين بازيکن سياه پوست در ليگ اصلی بيسبال آمريکا بود. رابينسون در سال ۱۹۴۷ برای نخستين بار با تيم بروکلين داجرز بازی کرد و نام خود را در تاريخ ورزش آمريکا به ثبت رساند.

تيم بروکلين داجرز يک تيم مشهور نيويورک است که از لس آنجلس به نيويورک نقل مکان کرده بود. جکی رابينسون که نامش در تالار مشاهير جاودان بيسبال ثبت شد، در سال ۱۹۷۲ در ۵۳ سالگی درگذشت.

اعضای کنگره آمريکا طی آئين ويژه ای در شهر واشنگتن با اعطای مدال طلای کنگره به رابينسون، از نقش اوليه ای که او در جنبش حقوق مدنی سياه پوستان ايفا کرد، قدردانی کردند.

راشل رابينسون همسر بازيکن فقيد جايزه پرارزش کنگره را دريافت کرد. او ابراز اميدواری کرد که اعطای اين افتخار به ادامه ترويج برابری نژادی در ايالات متحده آمريکا کمک کند. راشل افزود: " من با شور و اشتياق اميدوارم که اين قدردانی به ادامه تلاش برای عدالت اجتماعی کمک کند و مردم ما را به پيوستن به اين تلاش و پيشرفت با عزم راسخ و با جرئت ترغيب کند."

جکی رابينسون يکی از بهترين بازيکنان بيسبال بود. او طی تمام ۱۵ سال بازيهای حرفه ای با تيم بروکلين داجرز بازی کرد و براه يافتن آن تيم به سريال جهانی بيسبال برای شش بار کمک کرد.

تيم داجرز در سال ۱۹۵۵ با شکست دادن تيم نيويورک يانکيزصاحب جام قهرمانی شد.

XS
SM
MD
LG