لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۸

تلاش مصر و عربستان  سعودی برای حل  بحران سوريه و لبنان - 2005-03-03


عربستان سعودی و مصر، دو قدرت محلی، برای ميانجيگری و کمک به يافتن راه حلی بمنظور تحقق بخشيدن به خواست های بين المللی از سوريه برای خروج از لبنان وارد عمل شده اند.

در مصر، سخنگوی حسنی مبارک رئيس جمهوری آن کشور امروز به خبرنگاران گفت قاهره و رياض برای کاستن از فشار به سوريه که چهارده هزار سرباز در لبنان دارند همکاری ميکنند.

وی گفت دو کشور در جستجوی راهی هستند تا پيمانی را که به جنگ داخلی لبنان پايان داد با مصوبه سپتامبر شورای امنيت که خواستار خروج تمامی نيروهای خارجی از لبنان است هماهنگ کنند .

انتظار ميرود اين مسئله امروز در کانون مذاکرات وزيران اتحاديه عرب در قاهره باشد.

در همين حال بشار اسد رئيس جمهوری سوريه برای مشورت وتبادل نظر با شاهزاده عبدالله وليعهد عربستان سعودی در باره لبنان به رياض پايتخت عربستان سعودی رفته است.

در بيروت تظاهرکنندگان ميگويند به تظاهرات خود تا وقتی که سوريه از لبنان خارج نشده باشد ادامه ميدهند. روسيه متحد نزديک سوريه نيز به شمار روز افزون کشورهائی ملحق شده است که از دمشق خواسته اند چهارده هزار سرباز خود را از لبنان خارج کند.

سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه به راديوی بريتانيا گفت جامعه بين المللی بايد مطمئن شود که اين فراخوانی موازنه شکننده در لبنان را بهم نزند.

رهبران مخالف دولت لبنان ديروز خواستار آن شدند که بشار اسد رئيس جمهوری سوريه رسما برنامه خروج کامل سربازان سوری را اعلام کند. آنان در عين حال خواستار استعفای مسئولان امنيتی مورد حمايت سوريه در لبنان شدند.

آقای اسد گفته است سربازان را از لبنان خارج ميکند اما حاضر نشده است تاريخ معينی را ارائه دهد.

XS
SM
MD
LG