لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۰

آمريکا ايران را متهم کرد که مزوّرانه  دنبال تسليحات اتمی است - 2005-03-02


آمريکا ايران را متهم کرده است که مزورانه دنبال تسليحات اتمی است و مجددا از آژانس بين المللی انرژی اتمی خواسته است مسئله را به شورای امنيت سازمان ملل متحد ببرد تا تهران را وادار کند برنامه غنی سازی اورانيوم را کنار بگذارد.

آمريکا اين اتهام را يک روز پس از آن وارد ساخت که سازمان ملل متحد گفت تهران به بازرسان آن سازمان اجازه نداده است از يک پايگاه نظامی مورد ظنّ ديدن کنند.

جکی ساندرز رئيس هيات نمايندگی آمريکا در جلسه هيات مديره آژانس بين المللی انرژی اتمی در وين امروز گفت در باره فعاليت های اتمی ايران پرسش های متعددی بی پاسخ مانده است.

خانم ساندرز بررسی های اخير آژانس در مورد ايران را فهرستی تکان دهنده از تلاش های حاکی از پنهانکاری، گمراه سازی و تاخير در بازرسی ها ناميد.

بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی روز سه شنبه در گزارشی گفتند به آنها اجازه ديدار مجدد از پادگان نظامی پارچين داده نشده است.

بازرسان ميگويند ايران ارائه گزارشهای مرتبط با ديگر عمليات ساختمانی اتمی را نيز به تاخير انداخته و به ساختن يک رآکتور آب سنگين که می تواند پلوتونيوم توليد کند ادامه ميدهد.

استفاده از پلوتونيوم فقط به تامين سوخت رآکتورها محدود نميشود و برای توليد چاشنی شليک بمب های اتمی نيز می تواند مورد استفاده قرار گيرد.

ايران ميگويد قصدش توليد سوخت برای مقاصد صلح آميز است.

بريتانيا، فرانسه و آلمان ، سه کشور اروپائی درگير در مذاکرات اتمی با ايران نيز در باره اقدامات ايران ابراز نگرانی کرده اند.

XS
SM
MD
LG