لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۳

البرداعی:ايران پذيرفت که پيشنهادی برای تکنولوژی غنی سازی اورانيوم دريافت داشته است  - 2005-02-28


ناظران اتمی سازمان ملل متحد می گويند آنها سعی دارند روشن سازند که آيا ايران در دهه ۱۹۸۰ پيشنهاد شبکه بازار سياه اتمی به سرپرستی عبد القدير خان ، کارشناس اتمی پاکستانی را، قبول کرد يا نه. محمد البرداعی، رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه در وين گفت ايران پذيرفته است که پيشنهادی برای تکنولوژی غنی سازی اورانيوم از شبکه دريافت داشت، اما بخش های اساسی آنرا، که می توانست برای توليد جنگ افزار اتمی بکار رود، رد کرد.

اين کوشش در حالی انجام می گيرد که بر اساس گزارش های رسانه ها، تحقيقگران آژانس اخيرأ مدرکی يافتند که نشان می دهد ايران در سال ۱۹۸۷ در باره خريد تکنولوژی تسليحات اتمی از پاکستان مذاکره کرد.

پاکستان اين گزارش را به عنوان " خبری کهنه" رد کرده است و می گويد اطلاعاتی را که در اين زمينه به دست آورد، در اختيار دولتهای مربوط و آژانس بين المللی انرژی اتمی قرار داد.

انتظار می رود برنامه های اتمی ايران در رأس دستور جلسه هيات رئيسه آژانس قرار داشته باشد. پيش بيينی می شود هيأت رئيسه ، که از نمايندگان ۳۵ کشور تشکيل می شود، از ايران به دليل عدم همکاری با آژانس انتقاد کند، اما قطعنامه ای در محکوميت تهران صادر نخواهد کرد.

s

XS
SM
MD
LG