لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۵

روسيه و ايران توافق سوخت اتمی را به تعليق انداخته اند  - 2005-02-26


روسيه و ايران امضای موافقتنامه مهمی را که متضمن اقدام مسکو برای تامين سوخت نخستين رآکتور اتمی ايران خواهد بود به تعليق انداخته اند.

مقامات دولتی هر دو کشور قرار بود اين موافقتنامه را امروز در تهران امضاء کنند. اما پس از چند ساعت تاخير يک مقام سازمان انرژی اتمی ايران به خبرنگاران گفت مذاکرات تمديد شده است و معلوم نيست اسناد توافق کِی امضاء ميشود . خبرگزاری روسی ايتار تاس ميگويد اسناد روز يکشنبه امضاء ميشود.

اين توافق می تواند راه را برای تهران در مورد شروع عمليات بهره برداری از رآکتور اتمی اش در بوشهر که روسيه در ساختن آن همکاری ميکند هموار سازد. روسيه برای اين رآکتور که ظرفيت توليد برق آن هزار مگاوات است سوخت تامين ميکند .

توافق ايران و روسيه متضمن آن است که ايران بقايای سوخت اتمی را به روسيه پس بدهد که می تواند به معنای تلاش برای کاهش نگرانی های ناشی از اقدام ايران در دسترسی به پلوتونيوم و در غايت ساختن کلاهک های بمب اتمی تلقی شود .

آمريکا روسيه را برای لغو تمامی معامله بوشهر زير فشار گذاشته است.

ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه ميگويد معتقد است که نبايد به ايران اجازه داد که روزی صاحب تسليحات اتمی شود. آقای پوتين در عين حال گفته است که به اعتقاد او برنامه های اتمی ايران دارای مقاصدی صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG