لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۲

مصربرای کاهش تشنج ميان سوريه و لبنان وارد عمل شد - 2005-02-23


حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر، رئيس سازمان اطلاعات و امنيت خود را با ماموريت کاهش در تنش هائی که در پی ترور رفيق حريری نخست وزير سابق لبنان، بين سوريه و لبنان به جود آمد به دمشق فرستاده است.

سخنگوی آقای مبارک روز چهارشنبه در قاهره گفت: فشار فزاينده ای که در اجلاس رهبران آمريکا و اروپا در بروکسل بر سوريه وارد آمد، نيز در این ماموريت نقش داشته است. روز سه شنبه، پرزيدنت بوش و رهبران اروپا از سوريه خواستند سربازان خود را از لبنان فراخواند، و بسرعت در باره ترور رقيق حريری تحقيق کند.

در اين ميان،عمر کرامی نخست وزير لبنان، که سوريه از وی حمايت می کند، گفت او آماده است اگر پارلمان با تشکيل دولت جديدی موافقت کند، کنار برود. قانونگزاران می گويند آنها قصد دارند روز دوشنبه آينده لايحه ای برای دادن رای عدم اعتماد به نخست وزير به پارلمان ارائه دهند.

در همين حال رهبران اپوزيسيون لبنان برای فشاربه دولت هوادارسوريه بيروت درمورد استعفا، خواستار برگزاری يک روزاعتصاب سراسری شده اند. اعتصاب که قراراست روز دوشنبه برگزار شود، دوهفته پس ازترور رفيق الحريری نخست وزير پيشين لبنان برگزارمی شود. اعتصاب همچنين با طرح اپوزيسيون درمورد عدم اعطای رای اعتماد به دولت لبنان تقارن دارد.

رهبران اپوزيسيون، دولت بيروت و سوريه را که متحد نزديک آن تلقی می شود، مسئول بمب گذاری ۱۴ فوريه که باعث کشته شدن آقای حريری شد می دانند. دولت های بيروت و دمشق، هرگونه دست داشتن دراين حادثه را تکذيب کرده اند.

XS
SM
MD
LG