لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۳

گزارش اقتصادی، 22 فوريه: اوضاع افغانمتان - 2005-02-22


ميزان اعتماد مصرف کنندگان به اقتصاد آمريکا در ماه فوريه نسبت به ماه ژانويه سال جاری کمی بيشتر از يک در صد کاهش يافت ولی نسبت به ماه فوريه سال گذشته افزايش يافت.

ميزان اعتماد مصرف کنندگان بر اساس نظر مصرف کنندگان به اقتصاد آمريکا و ميزان خريد آنها در آينده تعيين ميشود.

در خبری ديگر، روز سه شنبه، بعد از اينکه کره شمالی اعلام کرد که در نظر دارد که که پشتوانه ارزی خود را از دلار به ساير واحدهای پولی عمده تبديل کند، ارزش برابری دلار آمريکا در مقابل پولهای عمده ساير کشورها کاهش يافت.

تحليل گران اقتصادی احتمال ميدهند بانکک های مرکزی در اروپا و خاور ميانه نيز اقدام مشابه ای انجام دهند که در آن صورت ميزان تقاضای دلار آمريکا در بازار مبادلات ارزی کاهش خواهد يافت و در نتيجه ارزش برابری دلار آمريکا در مقابل پولهای عمده ساير کشورها تنزل بيشتری خواهد کرد.

با کاهش ارزش دلار، بهای جهانی نفت افزايش يافت و در بازار نيويورک هر بشکه نفت خام به مبلغ 50 دلار و 5 سنت داد و ستد شد. و سرانجام، بگزارش اياز گل، خبرنگار صدای آمريکا، سازمان توسعه انسانی وابسته به سازمان ملل متحد در باره افغانستان ميگويد که اين کشور پس از سقوط طالبان در سه سال پيش، رشد و توسعه چشمگيری کرده است، ولی اخطار کرد اگر در مورد بهبود وضع زندگی مردم افغانستان اقدامات بيشتری صورت نگيرد امکان دارد که نا آرامی و آشفتگی مجداً به افغانستان بازگردد.

اين گزارش که اولين گزارش سازمان توسعه انسانی پيرامون افغانستان است حاکيست که رشد اقتصادی در کشور جنگ زده افغانستان تحت رهبری دولت جديد حامد کارزای فوق العاده بوده است.

در اين رابطه بگزارش بانک جهانی ارزش کل توليدات داخلی افغانستان در سالهای 2003 و 2004 ميلادی به بيش از چهار و نيم ميليارد دلار رسيد که 50 در صد رشد نشان ميدهد. سازمان توسعه انسانی سازمان ملل متحد پيرامون رشد اجتماعی افغانستان نيز ميگويد که دسترسی به آموزش و پرورش در حال گسترش است و رسانه های گروهی آزاد در حال رشد است.

ولی بر اساس همين گزارش ميليونها نفر از مردم افغانستان هنوز در گير خشونت، ناامنی، و فقر ميباشند، و شبه نظاميان، در حال حاضر، مناطق وسيعی از افغانستان را کنترل ميکنند که در آنها مواد مخدر بمقدار بيسابقه ای توليد ميشود.

با توجه با اين گزارش، کشور افغانستان هنوز هم يکی از شش فقيرترين کشور جهان است.

m

XS
SM
MD
LG