لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۰

ائتلاف شيعه نيمی ازآرای انتخابات تاريخی عراق را کسب کرد - 2005-02-13


ائتلافی از مسلمانان شيعه تقريبا نيمی از آرای انتخابات تاريخی ماه گذشته عراق برای تشکيل يک مجمع ملی انتقالی را کسب کرده است.

ائتلافی از احزاب کرد نيز با کسب بيست و پنج درصد از قريب هشت ميليون و پانصد هزار رای داده شده ، در رديف دوم قرار گرفت و کانديداهای تحت رهبری اياد علاوی نخست وزير موقت عراق با چهارده درصد آرا در رديف سوم اند .

سخنگوی کميسيون انتخاباتی عراق امروز ضمن اعلام نتايج رای گيری روز سی ام ژانويه ، اين رای گيری را مظهر تولد عراقی جديد ناميد.

نتايجی که منتشر شد نشان ميدهد که هشت ميليون و پانصد و پنجاه هزار عراقی بی اعتنا به تهديد های ستيزه جويان و تحريم بعضی از گروههای سُنّی در رای گيری سی ام ژانويه برای انتخاب مجمع انتقالی که دويست و هفتاد و پنج کرسی خواهد اشت رای داده اند.

اين مجمع، پس از انتخاب دولتی که جايگزين دولت موقت کنونی ميشود منحل خواهد شد و جای خود را به پارلمانی خواهد داد که انتخابات آن اواخر سال انجام خواهد گرفت .

نتايج رای گيری همچنين نشان ميدهد که در استان سُنّی نشين الانبار فقط دو درصد رای دهندگان واجد شرايط رای دادند حال آنکه در استان نينوا اين نسبت به هفده درصد ميرسد. شورشيان در روز رای گيری در هردو استان تهديد به خشونت کرده بودند و رهبران سنی نيز شرکت در انتخابات را تحريم کرده بودند.

احزاب و کانديداهای معترض سه روز وقت دارند که دلائل اعتراض خود را به کميسيون انتخاباتی ارائه دهند.

XS
SM
MD
LG