لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

کره شمالی بااذعان به داشتن اسلحه اتمی شرکت در مذاکرات را معلق ساخته است - 2005-02-10


دولت کمونيست کره شمالی در جسورانه ترين اعلاميه خود علنا به داشتن تسليحات اتمی اذعان کرده است.

کره شمالی همچنين شرکت خود در مذاکرات شش جانبه خلع سلاح را با استناد به آنچه که سياست خصمانه واشنگتن در مقابل پيونگ يانگ توصيف ميکند معلق ساخته است.

کره شمالی ميگويد تسليحات اتمی خود را به عنوان عاملی بازدارنده حفظ خواهد کرد.

کره شمالی قبلا در مورد توليد تسليحات اتمی اشاراتی کرده بود اما اعلاميه امروز وزارت امور خارجه آن کشور واضح ترين سند اذعان به داشتن تسليحات اتمی است.

اين اعلاميه ميگويد توصيف اخير کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا از کره شمالی به عنوان پاسگاه استبداد دليلی برای شرکت پيونگ يانگ در مذاکرات باقی نگذاشته است.

خانم رايس ميگويد واشنکتن قصد حمله به کره شمالی را ندارد و آن کشور با اعلاميه امروز خود ، فقط انزوايش را بيشتر کرده است.

واکنش ها

بيانيه های کره شمالی در مورد داشتن جنگ افزار اتمی و رد مذاکرات شش جانبه خلع سلاح، موجب شده است کشورهای شرکت کننده در گفت و گوها از پيونگ يانگ درخواست کنند به روند مذاکرات باز گردد.

چين گفت بيانيه های اخير کره شمالی را ديده است و اميدوار است مذاکرات بتواند ادامه پيدا کند.

در ژاپن، جونيچرو کوئی زومی، نخست وزير، قول داد کوشش های ديپلماتيک را برای از سرگيری مذاکرات دنبال کند.

آلکساندر يا کوونکو، وزير امور خارجه روسيه، گفت مشکل امنيتی کره شمالی به جای براه انداختن يک مسابقه تسليحات اتمی، بايد از طريق مذاکره حل شود.

کره جنوبی ابراز تاسف کرد و گفت بيانيه های کره شمالی به برطرف ساختن روياروئی در شبه جزيره کره کمک نمی کند.

بيانيه پيونگ يانگ چند ساعت پس از آن منتشر شد که وزير امور خارجه کره جنوبی با گفت و گو با کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، رهسپار واشنگتن شد.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا از کره شمالی خواسته است مذاکرات خلع سلاح اتمی را از سر بگيرد. کره شمالی گفت از آنجائی که دولت بوش سياست خصمانه تغيير رژيم در پيونگ يانگ را تقبيح نکرده است، دليلی برای شرکت در مذاکرات وجود ندارد.

کاخ سفيد گفت به حل مساله اتمی کره شمالی از راه های ديپلماتيک متعهد است.

دانلد رامسفلد وزير دفاع آمريکا روز پنجشنبه گفت او نمی تواند اين موضوع را که کره شمالی سلاح اتمی دارد تائيد کند. اما اظهار داشت آنچه در آن کشور می گذرد باعث نگرانی است، زيرا يک رژيم ديکتاتوری با تاريخی از نقض توافق های بين المللی و گسترش تکنولوژی اتمی بر آن حکومت می کند.

XS
SM
MD
LG