لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۹

نيوانگلند پاتريوتز قهرمان سی و نهمين سوپربال SuperBowl - 2005-02-07


تيم نيوانگلند پاتريوتز برای سومين بار در چهار سال گذشته جام قهرمانی سوپربال SuperBowl ، بازی فينال ليگ ملی فوتبال حرفه ای آمريکايی مردان NFL را کسب کرد. تيم پاتريوتز در بازی فينال، تيم فيلادلفيا ايگلز را با نتيجه ۲۱-۲۴ شکست داد.

مسابقه دو تيم با حضور ۷۸ هزار تماشاگر و با تدابير بسيار شديد امنيتی در استاديوم آل تل در جکسون ويل در ايالت فلوريدا برگزار شد و ميليون ها نفر نيز جريان برگزاری مسابقه را از طريق پخش مستقيم تلويزيونی در آمريکا و ديگر کشورهای جهان تماشا کردند.

دو تيم با بازی دفاعی در نيمه اول با نتيجه ۷- ۷ مساوی بودند و در پايان کواتر سوم مسابقه با نتيجه ۱۴-۱۴ برابر بودند، تيم نيوانگلند در نيمه کواتر چهارم ۲۴ بر ۱۴ پيشتاز شد، دو دقيقه قبل از پايان وقت معمول تيم فيلادلفيا نتيجه را به ۲۱-۲۴ رساند ولی کمتر از يک دقيقه قبل از پايان وقت مسابقه تيم پاتريوتز پاس داناوان مک نب کواتربک تيم فيلادلفيا به همتيمی اش را گرفته و آدام ويناتيری با يک گل سه امتيازه و يا فيلدگل پيروزی تيم نيوانگلند مدافع جام قهرمانی را در سی و نهمين سوپربال ميسر ساخت.

از سال ۱۹۹۰ که تيم دالاس کابويز سه بار در چهار مسابقه عنوان قهرمانی سوپربال را کسب کرد، اين نخستين بار است که يکی از تيمهای NFL به اين افتخار نائل شده است. ديون برانچ بازيکن تيم نيوانگلند با دريافت تعداد بيسابقه ۱۱ پاس در سوپربال، بعنوان پرارزشترين بازيکن MVP)) سوپربال برگزيده شد.

تام بريدی کواتربک تيم پاتريوتز با پاس های خود توپ را برای ۲۳۶ يارد در زمين فيلادلفيا پيش برد و دو پاس منجر به تاچ دان يا گل در اصطلاح NFL داشت.

بيل بليچيک سرمربی تيم پاتريوتز که تاکنون رهبری تيمش را را به کسب سه عنوان قهرمانی سوپربال بعهده داشته است گفت تيم او تمام توجهش را برای کسب جام در فصل جاری متمرکز ساخت. او همچنين گفت: " ما بينهايت خوشحاليم که توانسته ايم به قهرمانی برسيم ، تمامی تلاش ما در طول سال برای همين بود، مبارزه با ۳۱ تيم ديگر برای پيروزی در اين سوپربال و کسب جام. بنابراين من مقايسه کردن تيمها و نگرشهای تاريخی را به ديگران واگذار می کنم."

تيم فيلادلفيا برای نخستين بار در ۲۴ سال گذشته در سوپربال بازی کرد و اندی رئيد سرمربی آن تيم گفت: " بنظر من جنبه مثبت اين مسابقه آن بود که بازيکنان طعم سوپربال را چشيدند و اطمينان دارم که می خواهند باز هم به آن باز گردند. اين يک تجربه عالی است، يک بازی عالی فوتبال و يک جو عالی برای بازی کردن."

حضور پال مک کارتنی هنرمند نامی بريتانيايی و عضو پيشين گروه بيتلها در برنامه نمايشی و تفريحی بين دو نيمه بازی، و آتش بازی که همراه با اجرای آهنگهايش در محل انجام شد، حال و هوای ويژه ای به مسابقه داد. هنرمندان برجسته ديگری قبل و طی هاف تايم مسابقه در سبکهای مختلف مانند جاز، راک اند رول، رپ و کانتی موزيک برای پير و جوان هنرنمائی کردند. از جمله آليشيا کيز بود که ترانه آمريکای زيبا America the Beautiful ، را دو صدائی با صدای خواننده فقيد آمريکايی ری چارلز اجرا کرد و همزمان تصاوير ری چارلز روی پرده بزرگ در استاديوم نشان داده شد.

XS
SM
MD
LG