لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۱

کشورهای صنعتی عضو گروه 7  خواستار انعطاف بيشتر شدند - 2005-02-06


وزرای دارائی و رؤسای بانک مرکزی کشورهای صنعتی عضو گروه 7 خواستار انعطاف بيشتر در نرخ ارزهای بين المللی شدند. آنها ميگويند در غير اينصورت، اقتصاد جهان ممکن است دچار نابسامانی شود.

در بيانيه ای که روز شنبه در خاتمه اجلاس لندن صادر شد، گروه 7 گفته است نوسانات بيش از حد در نرخ ارز، برای رشد اقتصادی مضر است.

اروپا و آمريکا، چين را تحت فشار گذارده تا نرخ ارز انعطاف پذيرتری تعيين کنند و ارزش برابری پول خود را صرفا ًبر اساس دلار کنار بگذارند.

چين که فقط به برخی از اجلاسهای گروه 7 دعوت شده است، ميگويد تصميم دارد بسمت نرخ ارزانعطاف پذيرتری حرکت کند، اما هنوز زمان معينی برای اين منظور اعلام نکرده است.

از سوی ديگر، گروه هفتگانه کشورهای صنعتی وعده داده اند، ميزان بخشودگی بدهيهای کشورهای جهان سوم را افزايش خواهند داد، اما نتوانسته اند در مورد طرح بريتانيا مبنی بر افزايش کمکهای بين المللی به توافق دست يابند.

وزيران دارايی گروه هفت کشورعمده صنعتی نسبت به لغو و بخشودگی صد در صد بدهيهای فقيرترين کشورهای جهان اظهار تمايل کردند.

گوردون بران، وزير خزانه داری بريتانيا روز شنبه در پايان اجلاس گروه هفتگانه کشورهای صنعتی در لندن گفت، طرح بخشودگی بدهيها، بر اساس طرح مورد به مورد اجرا خواهد شد.

بريتانيا همچنين تلاش کرد، حمايت گروه را از پيشنهاد لندن برای دو برابر ساختن کمکهای بين المللی به کشورهای در حال توسعه به دست آورد، اما اين پيشنهاد از سوی آمريکا رد شد.

وزير عمران بين المللی بريتانيا وعده داد، برای اجرای پيشنهاد تلاش می کند و گفت تا سال 2006 راه حلی با آمريکا يا بدون آمريکا پيدا خواهد شد.

m

XS
SM
MD
LG