لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

حسن سربخشيان و غنايمی برای شيفتگان عكاسی خبری - 2005-02-04


آرش ايرانی

با آنكه طبق يك عادت فراگير اصولا عكاسان صاحب نام ايرانی تمايلی به پريايی نمايشگاه های انفرادی در داخل كشور ندارند اما گاها اتفاقاتی روی می دهد كه برای جامعه عكاسان خبری غنيمت است؛ نمايشگاهى از عكس هاى هشت ساله حسن سربخشيان از بيست و سوم بهمن ماه در گالرى گلستان تهران به نمايش درمى آيد. سربخشيان كه متولد ۱۳۴۸ در تبريز و ليسانس عكاسی از دانشگاه آزاد است، فعاليت خبری خود را از سال ۱۳۷۶ آغاز كرد و بعدها با مستند كردن وقايع تيرماه ۱۳۷۸ خود را به جهانيان شناساند. بعد از آن بود كه به استخدام دفتر خبرگزاری آسوشيتدپرس در تهران در آمد و به عنوان يكی از سرآمدترين عكاسان خبری منطقه به ثبت رويدادهای مهم بين المللی نظير سقوط طالبان در افغانستان ، سرنگونی ديكتاتور عراق ، زلزله دهشتناك بم و . . . پرداخت.

نمايشگاه سربخشيان نخستين نمايشگاه انفرادى وی است و او سعى كرده تا ۷۰ درصد عكس هايش تازه باشد و خودش تأكيد دارد عكس هايى را كه مخصوصاً طى يك سال اخير همه جا از او ديده شده است، اصلاً در اين نمايشگاه به تماشا نگذارد. سه عكس اين نمايشگاه سياه و سفيد و بقيه رنگى اند.

البته اينطور كه شنيده ها حاكيست عكس های آن نمايشگاه ، برآيندى از آثاری است كه قرار است تا پايان سال جاری خورشيدی به صورت اولين كتاب عكاسی خبری در ايران منتشر شود. مجموعه اى كه جيم ميور( خبرنگار سابق بی بی سی در تهران ) يونس شكرخواه ( استاد به نام روزنامه نگاری ) كامران جبرئيلى ( عكاس كهنه كار آسوشيتد پرس ) شهيدالاعلم و رضا دقتى ( عكاسان شهير بين المللی ) بر آن مقدمه نوشته اند. در عين حال رضا دقتى عكس ها را اديت هم مى كند. در اين كتاب يكصد قطعه عكس چاپ خواهد شد و همه آثار اين مجموعه دو زبانه متعلق به ايران نيست.

سربخشيان چندی قبل درباره فعاليت های پر مخاطره اش طی ۸ سال گذشته گفته بود: " ما قبول كرده ايم كه وقتی وارد اين حرفه می شويم تمام زندگيمان را بر سر آن بگذاريم. در حقيقت اين كار تمام زندگی خصوصی ما را تحت شعاع قرار داده است. ما مسيری را انتخاب كرده ايم كه مرگ ، زخمی شدن و حداقل دوری از خانواده بخشی از ملزومات آن است. در عين حال بايد توجه داشته باشيم كه برای آژانس خبری و خصوصأ مخاطبان هيچ فرقی نمی كند كه اين تصاوير در چه شرايطی برداشت شده اند. در واقع اين به هيچ كسی هم مربوط نمی شود. شما تعهد كرده ايد كه به فلان منطقه پر خطر مسافرت كنيد و تا حد امكان بهترين عكس ها را مخابره كنيد. اين وظيفه شماست و چاره ديگری نداريد."

XS
SM
MD
LG