لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۳

نتايج مقدماتی انتخابات عراق از پيشتازی  شيعيان حکايت دارد - 2005-02-03


کميسيون انتخاباتی عراق می گويد نتايج مقدماتی از شمارش آرای انتخابات تاريخی يکشنبه عراق از پيشتازی ائتلاف اصلی شيعيان در شش استانی حکايت دارد که تا کنون بيشتر آرای آنها شمرده شده است .

ائتلاف واحد عراق که از حمايت روحانی بانفوذ شيعه، آيت الله علی سيستانی برخوردار است، تا کنون هفتاد و پنج درصد از يک ميليون و ششصد هزار رای شمرده شده را کسب کرده است. اين آرا مربوط به حوزه های رای گيری در بغداد و پنج ناحيه شيعه نشين ديگر از جمله نجف و کربلاست.

کانديدهای زير ليست اياد علاوی نخست وزير موقت عراق ، که خود يک شيعه است، با کسب بيست درصد آرائی که تاکنون شمرده شده است، در رديف دوم قرار گرفته اند.

شمارش آراء در ١٨ استان عراق ادامه دارد و نتايج نهايی زودتر از يک هفته ديگر منتشر نخواهد شد. در تحولی ديگر جلال طالبانی رهبر اتحاديه ميهنی کردستان گفته است وی در دولت جديد عراق خواستار پست نخست وزيری و یا مقام رياست جمهوری است . اين اظهار نظر احتمالا مذاکرات تفاهم ملی را دشوار ميکند.

در اين حال در ادامه خشونت در عراق، دو تفنگدار دريايی آمريکا در استان الانبار و ١٢ سرباز عراقی در شمال کرکوک کشته شدند.

مقامات رسمی می گويند شورشيان در جاده ای در شمال شهر کرکوک اتوبوس حامل سربازان عراقی را متوقف کردند، آنان را از خودرو خارج کردند و به ضرب گلوله کشتند.

R

XS
SM
MD
LG