لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۵

کنفرانس سران باحضورشارون، عباس، ملک عبدالله و مبارک - 2005-02-02


دفتر آريل شارون نخست وزير اسرائيل ميگويد وی دعوت مصر برای ملاقات هفته آينده با محمود عباس رئيس حکومت خودمختاری فلسطينی در شهرک ساحلی شرم الشيخ را پذيرفته است .

دفتر آقای شارون ميگويد حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر ميزبان اين ملاقات سران است که روز سه شنبه برگزار خواهد شد و معرف بالاترين سطح تماس ميان رهبران اسرائيلی و فلسطينی طی چهار سال گذشته خواهد بود.

مقامات فلسطينی ميگويند آقای عباس نيز دعوت مصر را پذيرفته است.

به گفته منابع اردنی ، ملک عبدالله پادشاه اردن نيز که از مذاکره برای حل و فصل منازعه فلسطينی- اسرائيلی جانبداری ميکند در جلسه شرم الشيخ شرکت خواهد کرد.

کاخ سفيد کنفرانس سران در شرم الشيخ را نشانه ای از قصد اسرائيل و فلسطينيان برای پيشبرد راه حلی توصيف کرد که در چارچوب طرح موسوم به رهنمون صلح به حضور دو کشور مستقل در کنار هم منجر شود. اجلاس شرم الشيخ مصادف با سفر کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا به منطقه است که ملاقات هائی جداگانه با آقایان شارون وعباس بخشی ازآن را در بر ميگيرد.

تشکيل جلسه ای در سطح سران از ماه گذشته که آقای عباس پس از انتخاب به جانشينی ياسر عرفات رهبر فقيد فلسطينيان گام هائی برای متوقف ساختن حملات ستيزه جويان عليه اسرئيلی ها برداشت، مورد انتظار بود.

اسرائيل با کاستن از حضور و عمليات نظامی خود در مناطق فلسطينی به اقدامات بعمل آمده توسط آقای عباس پاسخ داده است. اسرائيل همچنين در مورد برنامه های خروج از چندين شهرک يهودی نشين در کرانه غربی با مقامات فلسطينی وارد تبادل نظر شده است.

XS
SM
MD
LG