لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۳

۸ ميليون عراقی بی  اعتنا  به خشونت و تهديد  رای دادند - 2005-01-31


كاركنان انتخابات عراق شمارش آرا را آغاز كرده اند. تقريبا ۸ ميليون عراقی از تهديدها نهراسيدند ، ندای تحريم انتخابات را ناديده گرفتند و روز يکشنبه به پای صندوقهای رأی رفتند.

روز ۳۰ ام ژانويه ۲۰۰۵، در واقع روز اولين انتخابات آزاد عراق در حدود نيم قرن گذشته محسوب ميشود. در اين انتخابات، مردم عراق توانستند برای انتخاب اعضای مجلس ملی موقت که وظيفه تشکيل دولت جديد و تدوين قانون اساسی جديد را بر عهده دارد، رای بدهند.

يکی از سخنگوی کميسيون انتخابات ميزان رأی دهندگان را حدود ۶۰ در صد تخمين زد، اما در عين حال گفت اين رقم يک حدس ابتدايی است.

ميزان شرکت در انتخابات در نقاط مختلف عراق متفاوت بود. کردهای شمال عراق و اکثريت شيعيان که ساکن جنوب کشور هستند بسيار بيشتر در رأی گيری شرکت کردند تا سنی های ساکن نواحی مرکزی کشور.

شورشيان که عهد کرده بودند جريان رأی گيری را مختل سازند، به مراکز اخذ رأی، عمدتا در بغداد، حمله کرده و حداقل ۳۵ نفر را کشتند. علاوه بر اين تعداد ۹ بمبگذار انتحاری هم کشته شده اند. گروه ابو مصعب الزرقاوی مسئوليت تعدادی از حملات را بر عهده گرفته است.

در مقابل، شور و شوق در بسياری از نقاط ديگر ديده ميشد. عراقيها در خيابانها ميرقصيدند و با افتخار انگشتشان را که لکه جوهر رأی دادن را برخود داشت نشان ميدادند.

نتايج رأی گيری ترکيب ۱۸ شورای ايالتی، يک پارلمان منطقه ای کرد و ۲۷۵ عضو مجلس ملی را تعيين خواهد کرد. مقامات انتخابات ميگويند نتايج نهائی حدودا ۱۰ روز ديگر مشخص خواهد شد.

m

XS
SM
MD
LG