لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

مرزهای عراق بسته و ترافيک شبانه ممنوع شد - 2005-01-29


مقامات عراقی مرزهای کشور را بسته و آمد و شد شبانه را ممنوع ساخته اند. اين تصميم بخشی از اقدامات امنيتی است که برای برگزاری نخستين انتخابات آزاد در نزديک به 50 سال اتخاذ شده است.

در حالی که مردم عراق، برغم تهديدات مکررشورشيان به انتقامجويی، برای انتخاب 275 عضو مجمع ملی در روز يکشنبه آماده می شوند، دولت مسافرت بين استان ها را نيز ممنوع کرده است.

عراقی های مقيم خارج، از روز جمعه شروع به رای دادن کردند. حدود 280 هزار عراقی برای رای دادن در اين انتخابات در مراکزی که در 14 کشور جهان، از استراليا تا سوئد و آمريکا ايجاد شده است، ثبت نام کرده اند. انتظار می رود شمار رای دهندگان در ايران از همه جا بيشتر باشد. بنا به گزارشها در ايران بيش از 60 هزار عراقی ثبت نام کرده اند. در مراکز رای گيری تدابير امنيتی شديدی به اجرا گذاشته شده است، و عراقی های مشتاق و گاه هيجان زده و احساساتی، صف کشيده اند.

در اين ميان، کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد تمام عراقی ها را به رفتن به حوزه های رای گيری فراخواند و گفت انتخابات بهترين وسيله برای تعيين مسير آينده کشور است.

کمکهای اروپا

اتحاديه اروپا تعهد کرده است 261 ميليون دلار ديگر برای کمک به بازسازی در عراق پس از جنگ پرداخت کند. کميسر امور خارجه اتحاديه اروپا روز جمعه گفت اين افزايش، اتحاديه را به شريک مهم دولت جديد عراق تبديل خواهد کرد.

از اين اعتبار، حدود 150 ميليون دلار برای تامين سرويس های اساسی و حدود 13 ميليون دلار برای پشتيبانی از روند سياسی به مصرف خواهد رسيد. حدود 60 ميليون دلار برای نيازهای پس از انتخابات کنار گذاشته خواهد شد.

260 ميليون دلار اضافی، مجموع پولی را که اتحاديه اروپا برای کمک به بازسازی عراق تعهد کرده است به بيش از 650 ميليون دلار می رساند.

m

XS
SM
MD
LG