لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

رأی دادن عراقی ها در خارج وآماده شدن عراقی ها در داخل برای دادن رأی  - 2005-01-28


عراقی های مقيم خارج رای دادن در انتخابات ملی کشورشان را آغاز کرده اند، هرچند که شورشيان در عراق به حملات مرگبار خود به قصد جلوگيری از رأی گيری در آن کشور ادامه ميدهند.

قريب دويست و هشتاد هزار نفر از عراقی های مقيم خارج که در چهارده کشور،از استراليا گرفته تا سوئيس و آمريکا ثبت نام کرده اند از امروز در چندين کشور غربی و خاورميانه ای از جمله در استراليا، ، کانادا، آمريکا، بريتانيا، دانمارک، فرانسه ، آلمان، هلند، سوئد، ايران، اردن، سوريه، ترکيه و امارات متحده عربی برای دادن رأی به حوزه های رأی گيری رفتند. انتظار ميرود بيشترين رأی دهندگان عراقی مقيم خارج در ايران رأی بدهند که شمار ثبت نام شدگان آنان به بيش از شصت هزار نفر ميرسد .

اغلب عراقی های مقيم خارج از کشور در حوزه های رأی گيری ابراز اميدواری کردند که انتخابات به استقرار امنيت و نظم در کشورشان منجر شود و آنان بتوانند به عراق بازگردند.

کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد ضمن تشويق تمامی عراقيان به شرکت در انتخابات گفت انتخابات بهترين راه برای تعيين سرنوشت هر کشوری است.

در عراق انفجار ناشی از بمبی که در يک اتوموبيل کار گذاشته شده بود و در نزديکی يک پاسگاه پليس در جنوب بغداد منفجر شد، دست کم چهار کشته بجای گذاشت.

شورشيان در چارچوب تلاش های خود برای اخلال در رأی گيری روز يکشنبه بر شدت حملات خود به افراد پليس و مقامات دولتی افزوده اند.

قاسم داود وزير کشور عراق بر تدابير امنيتی محدود کننده ای تأکيد گذاشته است که از امروز برای انتخابات به اجرا گذاشته ميشود. وی گفت سوريه به درخواست های عراق برای کنترل بيشتر بر مرزهايش بمنظور جلوگيری از آمد و شد شورشيان پاسخی مثبت نداده است .

آقای داود در عين حال ايران را نيز به مداخله در امور عراق متهم کرد.

XS
SM
MD
LG