لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۱

مراسم تحليف ويکتور يوشچنکو در اوکراين - 2005-01-23


مراسم تحليف ويکتور يوشچنکو، رئيس جمهوری اوکراين، امروز برگزار می شود. بدين ترتيب ماه ها بلاتکليفی سياسی در آن جمهوری سابق اتحاد جماهير شوروی به پايان ميرسد.

در حالی که کارگران در شرف تکميل مقدمات مراسم هستند، هواداران يوشچنکو مشغول جمع کردن چادری هستند که در آبانماه گذشته بعنوان پايگاه اعتراضات عليه تقلب در انتخابات برپا کرده بودند.

آقای يوشچنکو ماه گذشته موفق شد برای رأی گيری مجدد، از دادگاه حکم بگيرد و در اين هفته ديوان عالی اوکراين راه را برای مراسم تحليف وی باز کرد.

از جمله مقامات بين المللی که قرار است در اين مراسم شرکت کنند ياپ دِ هوپ، دبير کل سازمان ناتو، و کالين پاول، وزير امور خارجه آمريکا هستند.

يک سخنگوی کاخ سفيد گفت پرزيدنت بوش در تماس تلفنی با آقای يوشچنکو در روز شنبه، به او برای پيروزی در انتخابات و پيروزی دموکراسی در اوکراين تبريک گفت.

سخنگوی کاخ سفيد افزود دو رهبر در خصوص حمايت از مردم عراق گفتگو کردند و توافق کردند با يکديگر همکاری نزديکی در ماه های آتی داشته باشند.

قرار است روسيه، که از حاميان نخست وزير ويکتور يانوکويچ در انتخابات بود، يک نماينده مجلس بعنوان نماينده مسکو به مراسم تحليف اعزام کند.

m

XS
SM
MD
LG