لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۴

عقب نشينی شورای نگهبان درمورد رياست جمهوری زنان - 2005-01-22


شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی گزارشی که بر مبنای آن زنان اجازه خواهند يافت در انتخابات رياست جمهوری شرکت کنند را تکذيب کرده است.

بامداد شنبه رسانه های دولتی به نقل از غلامحسين الهام سخنگوی شورا خبر دادند که زنان دارای صلاحيت، می توانند کانديد شوند.

غلامحسين الهام اينک خبری که به او نسبت داده شده است را تکذيب کرده و می گويد در تعبير قانون اساسی جمهوری اسلامی که صراحت دارد فقط مردان می توانند کانديد رياست جمهوری بشوند، تغييری صورت نگرفته است.

خبر صبح امروز قبل از تکذيب

در تهران، شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی می گويد زنان اجازه خواهند داشت در انتخابات رياست جمهوری سال جاری شرکت کنند. سخنگوی شورا روز شنبه گفت زنانی که از صلاحيت های لازم برخوردار هستند، حق دارند کانديد بشوند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی صراحت دارد که کانديداهای رياست جمهوری بايد از «رجال» باشند، کلمه ای که در زبان عربی «مرد» معنا می دهد. اما اين سخنگو می گويد اعضای شورا تصميم گرفته اند که اين کلمه جنسيت را مشخص نمی سازد. اين تصميم احکام قبلی شورای نگهبان را تغيير می دهد.

تا کنون، هيچ زنی به شرکت در انتخابات رياست جمهوری در ۱۷ ژوئن ابراز علاقه نکرده است. و خانم شيرين عبادی برنده جايزه صلح نوبل سال ۲۰۰۳، برخلاف شايعات رايج، می گويد علاقه ای به احراز مقام رياست جمهوری ندارد.

m

XS
SM
MD
LG