لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

عهد پرزيدنت بوش به  تعميم و گسترش  آزادی  در  سراسر جهان    - 2005-01-20


مراسم تحليف پرزيدنت بوش برای دومين دوره رياست جمهوری خود برگذار شد. در سخنرانی خود، پرزيدنت بوش قول داد آزادی را در سراسر جهان گسترش بخشد. پرزيدنت بوش سوگند رياست جمهوری را ديروز، پنجشنبه در مقابل ورودی ساختمان کنگره ادا کرد.

در سخنرانی خود، پرزيدنت بوش به آمريکائيان گفت در بعضی مناطق دنيا خشم و ستم در جوشش است. رئيس جمهوری افزود ايالات متحده تلاش خواهد کرد ستم را از بين ببرد و قول داد پشتيبان آنچه وی مردم ستمديده جهان خواند به ايستد.

آقای بوش از زنان و مردانی که جان خود را در جنگ عليه دشمن دادند، تقدير کرد، اما مستقيمأ اشاره ای به عراق و افغانستان نکرد. پرزيدنت بوش اشاره ای به اهداف داخلی شامل بهبود آموزش و پرورش و توسعه دادن پوشش بيمه بهداشت کرد.

پس از ميهمانی ناهار در ساختمان کنگره، کاروان وسائل نقليه حامل پرزيدنت بوش در حاليکه تحت اقدامات شديد امنيتی بود، رژه مراسم تحليف را آغاز کرد. اين اولين مراسم تحليف از زمان حملات تروريستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بود.

پس از مدتی، پرزيدنت بوش و بانوی اول، لارا بوش، اتوموبيل خود را ترک کرده و پياده بسمت جايگاه ترتيب داده شده در نزديکی کاخ سفيد برای تماشای جشنها براه افتادند و برای مستقبلين دست تکان دادند. در ادامه رژه و پشت سر کاروان پرزيدنت بوش، دسته های موزيک و ساير تشريفات جشنها در حرکت بودند.

معترضين نيز با تمام قوا حضور داشتند. چندين تظاهرکننده ، حين سخنرانی پرزيدنت بوش و در فاصله هفتاد متری آوازهائی سرداده بودند که در آنها بازگرداندن سربازان آمريکائی از عراق درخواست شده بود. نيروهای امنيتی بدون مواجه شدن با مقاومتی آنان را از صحنه دور کردند.

XS
SM
MD
LG