لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۲

کاندوليزا رايس از تصميم دولت بوش در حمله به عراق دفاع کرد - 2005-01-18


کاندوليزا رايس، مشاور فعلی امنيت ملی آمريکا می گويد به باور او ديپلماسی آمريکا با وظيفه بزرگ گسترش آزادی و دمکراسی در سراسر جهان روبرو است.

خانم رايس، که پرزيدنت بوش او را به عنوان وزير امور خارجه نامزد کرده است، امروز در جلسه يک کميته سنا گفت آمريکا نمی تواند ايدئولوژی جديد نفرت در جهان را که گسترده تر می شود، ناديده بگيرد.

خانم رايس همچنين از تصميم دولت بوش در حمله به عراق و چگونگی جنگ با تروريسم دفاع کرد و گفت چنين اقداماتی " دشوار، لازم و درست " بود. اما ياد آور شد " پايگاه های ظلم و استبداد" هنوز در کشورها، از جمله در کوبا، برمه، زيمبابوه، کره شمالی، ايران و بلاروس باقی است.

كاندوليزا رايس همچنين از شيوه دولت بوش در برخورد با مسائل پس از جنگ در عراق دفاع کرد و گفت به نظر او نيازی به تغيير سياست آمريکا در آنجا نيست.

اعضای کميته مناسبات خارجی سنا در بررسی نامزدی خانم رايس برای احراز مقام وزارت امور خارجه ، بر پاره ای از مسائل، از جمله وضعيت امنيتی عراق پيش از برگزاری انتخابات و استراتژی دولت برای خروج سربازان آمريکائی ، تاکيد گذاشتند. خانم رايس گفت در آموزش نيروهای امنيتی عراق پيشرفت هائی صورت گرفته است، اما پذيرفت که به پيشرفت بيشتری نياز است.

او همچنين از سطح سربازان آمريکا در عراق دفاع کرد. سناتورها از خانم رايس خواستند روشن سازد که سربازان چه زمانی قادر خواهند بود عراق را ترک کنند. او زمانی را مشخص نساخت، اما گفت ائتلاف به افزايش توانائی های عراق و تقويت امنيت در کشور کمک می کند.

خانم رايس گفت اگر به عنوان وزير امور خارجه تائيد شود، برای ترميم مناسبات با متحدان آمريکا، که به دليل مناقشه عراق متشنج شد، تلاش خواهد کرد. وی اظهار داشت: گفت و شنود آمريکا با کشورهای ديگر بايد يک " مکالمه" باشد، و اتحاديه ها را کليد ساختن جهانی امن تر دانست.

خانم رايس روز سه شنبه در کميته مناسبات خارجی آمريکا با پرسش های سخت جان کری، کانديدای سابق رياست جمهوری آمريکا روبرو شد. آقای کری که در انتخابات ماه نوامبر در برابر پرزيدنت بوش بازنده شد، گفت او با اين نظر که به تغيير و اصلاح سياسی نياز نيست موافق نيست و افزود به اعتقاد وی سياست فعلی آمريکا در عراق ، گسترش شورش است، نه کاهش آن.

خانم رايس پذيرفت که اشتباهاتی در عراق پس از جنگ صورت گرفته است، اما گفت به باور او دمکراسی ، حتی اگر با گام های کوچک حرکت کند، پيروز خواهد شد. خانم رايس همچنين گفت آمريکا از کمک زيادتر کشورهای ديگر در عراق استقبال خواهد کرد.

R

XS
SM
MD
LG