لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۹

اندونزی توانسته است جلوی شيوع امراض پس از سونامی را بگيرد - 2005-01-14


سازمان ملل متحد ميگويد اندونزی توانسته است از شيوع عمده امراض پس از سونامی ويرانگر ماه گذشته جلوگيری کند اما کماکان با چنين خطری روبروست.

تيم های پزشکی مواردی از ابتلای به سرخک و عفونت ناشی ازسينه پهلو را در ميان نجات یافتگان مشاهده کرده اند اما نشانه ای از شيوع امراض عمده نديده اند.

سازمان جهانی خواربار امروز امروز در تلاش آن بود تا به نجات يافتگان اطمينان بدهد خوردن ماهی های گرفته شده از نواحی سونامی زده اشکالی ندارد. اين سازمان ميگويد برخلاف شايعات جاری، نشانه ای وجود ندارد که ثابت کند ماهی و ديگر غذاهای دريائی گرفته شده از آبهائی که اجساد مردگان نيز در مجاورت آنها بوده است، خطر ابتلای به امراض را بيشتر ميکند.

سازمان جهانی خواربار ميگويد خوردن ماهيهای گرفته شده در محل درصورتيکه تميزکردن و پختن آنها درست انجام گرفته باشد عاری از اشکال است.

هزاران امدادگر به کمک های اوليه به آسيب ديدگان ادامه ميدهند و نشانه هائی در دست است که مرحله کشف اجساد ممکن است رو به پايان گذاشته باشد. به گفته يان ايگلند مسئول امور امدادی سازمان ملل متحد احتمالا تا يک هفته ديگر شمار قطعی اجساد بدست آمده روشن خواهد شد، هرچند که گفته ميشود ممکن است شمار قطعی و واقعی تلفات هيچگاه روشن نشود چرا که بعضی از اجساد را آب به قعر اقيانوس برده است .

تاکنون شمارش اجساد قريب صدو شصت هزار نفر به انجام رسيده است.

XS
SM
MD
LG