لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۷

مهلت سه ماهه اندونزی برای خروج  نيروهای خارجی ازمناطق آسيب ديده  - 2005-01-12


مقامات اندونزی ميگويند نيروهای نظامی خارجی مامور خدمت در عمليات امداد رسانی به آسيب ديدگان از سونامی بايد ظرف سه ماه استان آچه را ترک کنند.

آمريکا، استراليا، ژاپن، مالزی و سنگاپور برای رساندن کمک های اضطراری به آن استان ويران شده در سونامی نيروی دريائی ، زمينی و هوائی مستقر ساخته اند.

يوسف کَلّا معاون رياست جمهوری اندونزی امروز، چهارشنبه، به خبرنگاران گفت نيروهای خارجی بايد به محض انجام ماموريتشان که به گفته وی نبايد ديرتر از ماه مارس باشد، خارج شوند. تا آن موقع نيز هماهنگی عمليات امداد بعهده ارتش اندونزی خواهد بود و سربازان امدادگران را در مناطق جنگ زده همراهی خواهند کرد .

اسکات مک کله لن سخنگوی کاخ سفيد روز چهارشنبه گفت آمريکا خواستارتوضيح درباره اين اظهارات است و واشنگتن اميدواراست که اندونزی همچنان ازعمليات امداد بين المللی حمايت کند.

تا پيش از وقوع زلزله دريائی وسونامی، ورود به استان آچه برای خبرنگاران وماموران امداد خارجی به علت زد وخوردهای جاری ميان نيروهای دولتی وجدائی خواهان نهضت آچه آزاد، ممنوع بود. جدائی خواهان برای کسب استقلال، نزديک ۳۰ سال است درحال جنگ با دولت اندونزی هستند.

در همين حال محموله ای از کمک های اضطرای سازمان ملل متحد سرانجام روانه دهکده ماهيگيری ويران شده ميولابوه شد که تا اين هفته عملا راهی برای دسترسی به آن وجود نداشت.

در سراسر جنوب آسيا ، عمليات امدادی همزمان با جستجو برای اجساد، پاک کردن ويرانه ها، بازسازی ساختمانها و شبکه های ارتباطات و حمل نقل با هدف جلوگيری از شيوع امراض در ميان نجات يافتگان ادامه دارد.

سازمان جهانی خواربار ميگويد عذای کافی برای تغذيه دو ميليون آسيب ديده محتاج به غذا وجود دارد اما شدت آسيب های وارده بحدی است که کار ارسال و توزيع را دشوار کرده است.

XS
SM
MD
LG