لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۹

چکيده ای از زندگی سياسی محمود عباس - 2005-01-10


محمود عباس، رئيس سازمان آزاديبخش فلسطين، که پيروزی خود را در انتخابات روز يکشنبه فلسطينيان اعلام کرده است، در دوران پس از رهبری عرفات، فرد مهمی است.

اين سياستمدار 69 ساله، که به نام ابو مازن نيز شناخته ميشود، ساليان مديديست که دست اندر کار سياست فلسطينيان است. در اواسط دهه 1960، او در تشکيل سازمان فتح، شاخه عمده سازمان آزاديبخش فلسطين، به ياسر عرفات کمک کرد. در آن زمان سازمان فتح طرفدار مبارزه مسلحانه عليه اسرائيل بود. اما، از اوائل دههء 1970 آقای عباس به ترويج روش مذاکره روی آورد.

او در صدر گروه مذاکره کننده در گفتگوهای سری که منجر به توافق صلح 1993 اسلو شد قرار داشت. و در جريان قيام خشونت آميز فلسطينيان که در سال 2000 شروع شد، او خواستار روشهای مسالمت آميزتر انجام اعتراضات شد.

شهرت آقای عباس بعنوان طرفدار حل مسالمت آميز اختلاف اسرائيل و فلسطينيان در سال 2003 کاملأ جای افتاده بود. آقای عرفات که از خارج تحت فشار بود تا اصلاحات سياسی را به اجرا بگذارد، محمود عباس را بعنوان نخست وزير حکومت خودگردان فلسطينيان منصوب کرد.

پس از 6 ماه و متعاقب يک مبارزه بر سر قدرت با آقای عرفات، آقای عباس استعفا داد. اما، نفوذ او در مجامع سیاسی فلسطينی پا بر جا ماند و پس از درگذشت ياسر عرفات رئيس سازمان آزاديبخش فلسطين شد.

m

XS
SM
MD
LG