لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

تمديد دو ساعته رای گيری در انتخابات تاريخی فلسطينيان    - 2005-01-09


مقامات فلسطينی زمان رای گيری در انتخابات تاريخی امروز برای تعيين جانشين ياسر عرفات فقيد را بمدت دو ساعت تمديد کردند و ميگويند اين تمديد بدان جهت ضروری بود که بعضی از رای دهندگان به رغم قولی که اسرائيل برای ايجاد تسهيلات داده بود، در پست های بازرسی ارتش اسرائيل معطل مانده بودند.

ناظران بين المللی پيشتر از بروزمشکلاتی در شرق بيت المقدس خبرداده بودند، و بعضی از رای دهندگان گفته بودند که آنان را به حوزه های رای گيری راه ندادند.

شمار رای دهندگان واجد شرايطی که ثبت نام کرده بودند به يک ميليون و هشتيد هزار نفر ميرسد اما درصد رای دهندگانی که امروز به حوزه های رای گيری رفتند نسبتا پائين گزارش شده است.

نظر سنجی ها از پيشتازی محمود عباس کانديدای جناح اصلی فتح حکایت دارد . اين نخست وزير پيشين حکومت خود مختاری فلسطينی و رئيس کنونی سازمان آزادی بخش فلسطين که امروز در رام الله رای داد ميگويد برگزاری اين انتخابات مويد آن است که فلسطينيان بسوی دموکراسی گام برميدارند.

تحليل گران ميگويندآقای عباس برای اعلام پيروزی قاطعی که بتواند با استناد به آن برنامه های خود از جمله مذاکرات صلح با اسرائيل و ايجاد يک کشور مستقل فلسطينی از طريق مسالمت آميز را به اجرا بگذارد دست کم به شصت درصد آراء نياز دارد.

گروه ستيزه جوی فلسطينی حماس خواستار تحريم رای گيری امروز شده بود .

امروز در جريان رای گيری در غزه ، ستيزه جويان راکت هائی به اسرائيل شليک کردند اما تلفاتی گزارش نشده است.

انتظار ميرود نتايح مقدماتی شمارش آراء اواخر شب و نتايج قطعی روز دوشنبه اعلام شود.

XS
SM
MD
LG