لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۱

حيرت عنان ازوسعت فاجعه سونامی - 2005-01-07


کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد در ادامه ديدار از مناطق آسيب ديده در زلزله دريائی جنوب آسيا به سری لانکا رفته است. وی همراه با نخست وزير سری لانکا و رئيس بانک جهانی با هلی کوپتر از فراز شهرهائی که بشدت آسيب ديده اند گذشت.

رئيس بانک جهانی پس از اين ديدار گفت که آن بانک تا يک ميليارد و پانصد ميليون دلار را برای کمک به بازسازی مناطق آسيب ديده اختصاص خواهد داد.

ميزان تعهدات بخش های دولتی و خصوصی برای کمک به آسيب ديدگان و مناطق آسيب ديده در زلزله دريائی موسوم به سونامی اکنون به پنج ميليارد دلار رسيده است و کشورهای بزرگ صنعتی جهان توافق کرده اند بازپرداخت ديون خارجی کشورهای آسيب ديده را به تعليق بياندازند که به نوبه خود يک کمک اضافی چند ميليارد دلاری خواهد بود.

شمارت قطعی تلفات اکنون در مرز صد و پنجاه و سه هزار نفر است اما مقامات بهداشتی هشدار ميدهند که امراض عفونی نظير وبا و حصبه ، و جراحت های درمان نشده می تواند شمار تلفات را بسرعت بالا ببرد و حتی دو برابر کند.

آقای عنان ديروز پس از بازديد از ايالت زلزله زده آچه در اندونزی گفت از مشاهده گستردگی ويرانيها شوکه شده است.

کالين پاول، وزير امور خارجه ايالات متحده نيز ديروز از منطقه جنوبی گاله در سری لانکا که در آن تعداد زيادی ، خانه و فروشگاه ويران شده و خيابانها مملو از قايقهای ماهيگيری شده است بازديد بعمل آورده بود.

XS
SM
MD
LG