لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

کنفرانس كشورهای همسايه عراق در امان - 2005-01-06


كشورهای همسايه عراق برای نشان دادن حمايت خود از انتخابات و تشويق مردم به شرکت در آن، در امان پايتخت اردن جلسه ای تشکيل داده اند. انتظار می رود شرکت کنندگان در کنفرانس، که اکثرا از کشورهای ُسنّی نشين هستند، از عراقی های اهل تسنن بخواهند فراخوانی های تحريم انتخابات را ناديده بگيرند و رأی بدهند

جمهوری اسلامی ايران به نشانه اعتراض به گفته های ملک عبدالله پادشاه اردن در ماه گذشته، هيأت دون پايه ای را به امان فرستاده است. ملک عبدالله گفته بود جمهوری اسلامی با هدف به وجود آوردن يک " هلال شيعه" در منطقه، سعی دارد در انتخابات عراق نفوذ کند. اما از آن زمان يادآور شده است که سخنانش به نادرستی تعبير شد.

انتظار می رفت بيانيه نهائی امشب صادر شود، اما ديپلمات ها می گويند ايران و سوريه با متنی که عليه مداخله خارجی در انتخابات ۳۰ ژانويه هشدار می دهد ، موافقت نکرده اند.

کشورهای همسايه عراق روزپنجشنبه درپايان اجلاس يک روزه خود درامان پايتخت اردن، اعلاميه ای منتشرکردند. اعلاميه به طورضمنی اقليت اهل تسنن عراق را ترغيب به شرکت درانتخابات کرده وطی آن آمده است کليه گروه های مختلف مردم عراق بايد به پای صندوق های رای بروند.

برخی ازگروه های اهل تسنن عراق به علت افزايش خشونت، خواستارتحريم انتخابات شده اند. همسايگان عراق همچنين احترام خود را به حاکميت وتماميت ارضی عراق مورد تاکيد قراردادند وعهد کردند درامورداخلی اين کشورمداخله نکنند.

وزيرامورخارجه اردن پيشتردرجريان اجلاس کشورهای همسايه عراق اظهارداشته بود انتخابات، فرصتی طلائی برای مردم عراق است که کشورآن ها درمسيرصحيحی پيش می رود.

کشورهای همسايه عراق ازتمامی شهروندان اين کشورخواستند درانتخابات سی ام ژانويه عراق شرکت کنند وبه آن ها توصيه کردند سرنوشت آينده خود را از راه های دمکراتيک تعيين کنند.

XS
SM
MD
LG