لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۴

سوء استفاده بزهکاران از هرج و مرج  ناشی از سونامی  - 2005-01-05


در جنوب آسيا، بزهکارانی که سعی دارند از هرج و مرج ناشی از زلزله فاجعه بار دريائی بهره برداری کنند، بازماندگان فاجعه را با تهديد جديدی روبرو کرده اند.

مسئولان امداد در کشورهای آسيب ديده، مانند اندونزی و سری لانکا می گويند گزارش هائی از فعاليت های بزهکارانه از جمله سرقت ، چپاول و تجاوز جنسی دريافت کرده اند. و يک گروه طرفدار حقوق زنان می گويد برخی از قربانيان سونامی در اردوگاه های آوارگان مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند.

در اين ميان، يونيسف، صندوق کودکان وابسته به سازمان ملل متحد هشدار می دهد که دسته های بزهکار، به ويژه در آچه در اندونزی، ممکن است در صدد ربودن کودکان يتيم يا گمشده بر آيند. و بعد آنها را برای کار اجباری يا بردگی جنسی بفروشند.

اين نگرانی موجب شده است دولت اندونزی انتقال کودکان زير ۱۶ سال را از استان ويران شده آچه ممنوع سازد.

در اين ميان يک مقام پليس اندونزی می گويد از هنگام وقوع زمين لرزه و سونامی، حدود نيمی از نيروهای نظامی و پليس در آچه مفقود هستند.

سرتيپ " سومادی" ، سرپرست واحد عمليات انساندوستانه در آچه، روز چهارشنبه به صدای آمريکا گفت او هنوز نمی داند که آيا نيروهای مفقود، در فاجعه کشته شدند يا در اردوگاه های متعدد آوارگان با خانواده های خود بسر می برند.

سرتيپ " سومادی" گزارش های رسانه ها را که ارتش را به حمله به جنگجويان شورشی از زمان زلزله متهم می کند رد کرد و گفت تاسيسات پليس و نظامی در آچه ويران شده است و چنين حملاتی غير ممکن خواهد بود.

از هنگام وقوع زلزله و سونامی در روز ۲۶ دسامبر، شورشيان و ارتش اندونزی با ردو بدل کردن اتهاماتی، طرف ديگر را مسئول ادامه خشونت دانسته اند.

XS
SM
MD
LG