لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۳

شمار کشته شدگان فاجعه سونامی به مرز۱۵۰ هزار نفر رسيده است  - 2005-01-04


دولت ها وسازمان های امداد بين المللی درتلاش دريافت کمک های بيشتری برای قربانيان زلزله وتوفان دريائی هفته گذشته جنوب آسيا هستند.

تعداد تلفات سونامی اکنون به مرز۱۵۰ هزار نفر رسيده است وبا کشف اجساد بيشتری، پيش بينی می شود رقم تلفات افزايش يابد. يک مقام نظامی آمريکا روزسه شنبه اظهارداشت چيزی را که تمامی کشورهای آسيب ديده خواستارآن شده اند، شناسائی وجمع آوری اجساد قربانيان است.

اندونزی با رقمی درحدود ۹۴ هزارقربانی که مرگ آن ها تاکنون گزارش شده است، بيشترين تلفات را متحمل گرديده است. سری لانکا، از بيش از ۳۰ هزار نفر و هند از بيش از ۱۵ هزار نفر که يا جانسپرده اند يا مرده تلقی می شوند، خبر می دهند.

تايلند می گويد حدود ۵ هزار و ۲۰۰ تن از بين رفتند. برمه، مالديو و مالزی ارقام کوچکتری بين ۷۰ و ۹۰ نفر گزارش می دهند، در حالی که بنگلادش می گويد دو تن از اتباع آن جانسپردند.

در آفريقای شرقی نيز تلفاتی ببار آمد، سومالی اعلام کرد نزديک به ۲۰۰ نفر کشته شدند، در تانزانيا ۱۰ نفر و در کنيا يک تن قربانی سونامی شدند.

عمليات امداد روزسه شنبه براثرجاری شدن باران های سيل آسا درشرق سريلانکا وبسته شدن يک باند موقت اصلی برای فرود هواپيماها دراندونزی، به بن بست برخورد کرد.

نواری ويديو از سواحل آچه دراندونزی، مردان مستاصل ودرمانده را نشان می داد که برای قاپيدن وبه چنگ آوردن جعبه های حاوی مواد کمکی، دراطراف سربازان اجتماع کرده اند.

برخی ازنوارهای ويديو نيروهای نظامی را نشان می داد که برای به عقب راندن مردم ازاطراف هليکوپترها ازچوب دستی استفاده می کردند.

سازمان بهداشت جهانی هشدارداده است اگرآب سالم وآشاميدنی، دارو وتجهيزات ديگر در اختيار مردم قرارنگيرد، حدود پنج ميليون نفرازمردم منطقه درخطرابتلا به وبا وسايربيماری ها هستند.

با توجه به اين که هم اکنون عده ای که تعداد آن ها ۵۰۰ هزارنفرتخمين زده می شود برای درمان زخم های خود نيازبه معالجات پزشکی دارند، سازمان بهداشت جهانی، کوشش های امداد را " مسابقه با زمان" ناميده است.

ارتش آمريکا روزسه شنبه اعلام کرد ارسال کشتی بيمارستانی مرسی را که دارای يکهزارتختخواب است، برای کمک به درمان مجروحان مورد توجه قرارداده است.

ک

XS
SM
MD
LG