لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۹

ويکتور يانوکوويچ اعلام کرد  قصد ندارد استعفا دهد - 2004-12-30


ويکتوريانوکوويچ نخست وزير اوکراين با وجود شکست در دور دوم انتخابات رياست جمهوری، بارديگر با تاکيد اعلام کرد در پست خود باقی خواهد ماند.

آقای يانوکوويچ روز چهارشنبه چند ساعت پس از آن که هواداران رقيب وی با محاصره مقر دولت مانع از آن شدند که وی رياست يک جلسه کابينه را برعهده گيرد، سخنانی ايراد کرد.

ويکتور يوشچنکو رهبر اپوزيسيون که برنده انتخابات شده است، شامگاه روز سه شنبه پس از آن که نخست وزير حاضرنشد شکست خود را بپذيرد و اعلام کرد درمقام خود باقی خواهد ماند، از هواداران خود خواست مقر دولت را محاصره کنند.

نتايج رسمی انتخابات که روز سه شنبه منتشرشد، نشان می دهد که آقای يوشچنکو با کسب ۵۲ درصد آرا درمقابل ۴۴ درصد آرای نخست وزير، در دور دوم انتخابات برنده شده است. با اين حال مقامات مسئول می گويند آقای يانوکوويچ به چالش با نتايج انتخابات برخاسته واعلام کرده است به گونه گسترده ای درانتخابات تقلب شده است.

درتحولی ديگر، لئونيد کوچما رئيس جمهوری اوکراين که دوران زمامداری او به پايان رسيده است، معاون نخست وزير را که حاضرنشده بود از مقام خود به عنوان نماينده پارلمان استعفا کند، برکنار ساخت. قوانين اوکراين اجازه کسب هردو مقام کابينه دولت و پارلمان را در آن واحد نمی دهد.

XS
SM
MD
LG