لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۹

شمار کشته شدگان زلزله دريائی در جنوب آسيا از ۸۰ هزار تن گذشت - 2004-12-29


شمار کشته شدگان زلزله دريائی فاجعه بار در جنوب آسيا از ۸۰ هزار تن گذشت. صليب سرخ بين المللی هشدار داده است که با روشن شدن سرنوشت ساکنان جزاير «آندامان» و «نيکوبار» در هند، اين رقم ممکن است از ۱۰۰ هزار نفر هم فرا تر برود. امروز دو زمين لرزه نيرومند، به قدرت های ۲/۶ و ۱/۶ درجه ريشتر، اين دو جزيره را تکان داد.

مقامات بين المللی می گويند تا کنون دسترسی به مناطقی از اين جزاير و نيز بخش هائی از جزاير مالديو و جزيره سوماترا متعلق به اندونزی ممکن نشده است. مقامات اندونزی می گويند شمار کشته شدگان در اين کشور از ۴۵ هزار نفر بيشتر است.

روز چهارشنبه يک مقام ارشد صليب سرخ در ژنو به خبرنگاران گفت احتمال افزايش رقم مردگان وجود دارد. به گفته او، حد اقل نيم ميليون نفر مجروح شده اند و بيش از يک ميليون نفر خانه های خود را از دست داده اند.

از سرنوشت ده ها هزار نفر هنوز اطلاعی در دست نيست و کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد می گويد رقم کشته شدگان می تواند به شدت بالا برود.

در همين حال، در حالی که گروه های نجات به دنبال کسانی که ممکن است جان سالم بدر برده باشند می گردند، سازمان جهانی بهداشت هشدار می دهد که امکان دارد نبود وسائل بهداشتی و آب آشاميدنی سالم، شيوع بيماری هائی مانند وبا و تيفوئيد را موجب شود و رقم فعلی تلفات را دو برابر سازد.

جزيره سوماترا در شمال اندونزی سخت ترين ضربه ها را تحمل کرده است، در آنجا بيش از ۳۶ هزار تن جانسپردند و مقامات می گويند بخش های بزرگی از جزيره هنوز زير آب است.

سری لانکا گزارش داده است که نزديک به 22 هزار تن کشته شدند، هند رقم جان باختگان را ۱۰ هزار تن ثبت کرده است.

در تايلند بيش از ۱۶۰۰ تن مرده اند و هزاران نفر مفقود هستند. زلزله دريائی روز يکشنبه مرگ صدها تن را در برمه، بنگلادش، مالزی، جزاير مالديو ، و هزاران کيلومتر دور تر، در تانزانيا و سومالی نيز موجب شد.

m

XS
SM
MD
LG