لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۲

تلفات ناشی از زمين لرزه زير دريا در جنوب آسيا  از 11 هزار نفر فراتر رفت - 2004-12-27


تلفات ناشی از زمين لرزهء زير دريا در منطقهء جنوب و جنوبشرقی آسيا ، از 11 هزار نفر فراتر رفته است. مقامات ميگويند تعداد قربانيان فاجعه روز يکشنبه در آسيا در روزهای آتی افزايش خواهد يافت. آنها ميگويند چندين عامل حدس در مورد تعداد تلفات را دشوار ميکند. شبکه های ارتباطات در مناطقی که شديدأ صدمه ديده اند قطع شده است و لذا ارائه آماررا دشوار ميسازد.

سريلانکا، اندونزی، هند و تايلند بيشترين خسارات را متحمل شده اند. در اثر زمين لرزهء زير دريا، امواج دريا به ارتفاع 10 متر مانند ديواری بر سواحل منطقه فرود آمدند.

زلزله ای بشدت 9/8 ريشتر سواحل غربی جزيرهء سوماترا، متعلق به اندونزی ، را اوائل روز يکشنبه لرزاند. اين شديدترين زمين لرزه در 40 سال گذشته گزارش شده است . پس لرزه های آن حتی در سنگاپور و برمه نيز احساس شد.

هزاران نفر مجروح و هنوز هزاران نفر ديگر مفقود گزارش شده اند. در ميان مفقودين ماهيگيران و توريستها هستند زيرا هم اکنون اوج فصل توريستی جنوبشرقی آسيا است.

مقامات سريلانکا اعلام وضعيت فاجعهء ملی کرده اند و گفته اند تعداد تلفات از 4300 نفر گذشته است. حدلقل يک ميليون نفر نيز بی خانمان شده اند.

در اندونزی، که نزديکترين فاصله را با مرکز زلزله داشت، مقامات ميگويند بيش از 4100 نفر جان خود را باخته اند.

مقامات هند نيز ميگويند 2300 نفر از ساکنان سواحل جنوبی آن کشور و جزاير آندامان کشته شده اند.

مقامات تايلندی گزارش داده اند که بيش از 300 نفر در آن کشور جان باخته اند و افراد بسيار بيشتری، از جمله توريستها، مفقود شده اند.

از مالزی گزارش رسيده است که حد اقل 28 در جان خود را باخته اند و جزيره مالديو اعلام وضعيت اضطراری کرده است.

بالا رفتن سطح آب، صدها نفر را که در سواحل کشورهای حادثه ديده بودند، با خود به دريا کشانده و اجساد آنان هنوز يافت نشده است.

کارشناسان امدادگر ميگويند تلفات بيش از اين هم خواهد بود زيرا ساکنان مناطق خسارت ديده بزودی با کمبود آب آشاميدنی سالم و مشکلات بهداشتی نيز روبرو خواهند شد.

متخصصين زمين شناسی ميگويند نبود مرکز هشدار دهنده تسونامی، در کشورهائی که بيشترين صدمه را ديدند، علت تلفات بالا بود. چنين مراکزی در حاشيه اقيانوس آرام وجود دارد تا ساکنان را از احتمال وجود امواج کشنده در اثر زمين لرزه آگاه کند. اما هند و سريلانکا چنين سيستمی در اختيار ندارند.

مقايسه تاريخی

سازمان بررسيهای زمين شناسی آمريکا ميگويد از سال 1900 تا کنون فقط 4 زمين لرزه ديگر شديدتر از حادثهء روز يکشنبه که 8.9 درجه شدت داشت بوده اند.

شديدترين زمين لرزهء ثبت شده 9.5 درجه ريشتر بود که در سال 1960 در شيلی روی داد. بيش از 2000 نفر جان خود را در آن حادثه از دست دادند و ميليونها نفر بيخانمان شدند. دو مورد بعد در آلاسکا در يکصد سال گذشته اتفاق افتاده است. و چهارمين زمين لرزه شديد در سال 1952 در روسيه رخ داد.

اين حادثه يک سال پس از زمين لرزهء 6.7 ريشتری بم در ايران که 31،100 نفر در آن جان باختند، رخ داده است. پرتلفات ترين زلزله در چين در سال1556 روی داد که بيش از 800 هزار نفر قربانی گرفت.

کشنده ترين امواج دريائی که در تاريخ ثبت شده است جان 36 هزار نفر را در سال 1883 در اندونزی گرفت.

m

XS
SM
MD
LG