لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

زلزله در اقيانوس هند جنوب آسيا را بشدت تکان داد - 2004-12-26


روز يکشنبه زمين لرزه شديدی در اقيانوس هند، نزديک کشور اندونزی، رخ داد که اثرات آن در چند کشور منطقه آسيای جنوبی يعنی سری لانکا، هندوستان، جزاير مالديو و تايلند احساس شد. تعداد کشته شدگان تاکنون ۱۱۰۰۰ نفر اعلام شده است. اما مقامات کشورهای آسيای جنوبی گفته اند که شمار تلفات اين زلزله، که در چهل سال اخير بی سابقه بوده است، به سرعت بالا ميرود.

شدت زمين لرزه بر اساس مقياس ريشتر 9/ 8 بوده است. امواج غول پيکراين زلزله دريايی ميليونها خانه و ساختمان را ويران کرده و اتومبيلها را در هم کوبيده اند. هزاران نفر از مردم، از جمله جهانگردان، و ماهيگيران مفقود الاثر شده اند.

زمين لرزه های دريايی معمولاً در بستر درياها يا اقيانوسها، دور از ساحل رخ ميدهد، و امواج ناشی از آن بسيار عظيم و سرعت آنها نيز زيادتر از امواج معمولی است، و هنگامی که به ساحل ميرسند خرابيهای زيادی ببار ميآورند.

سری لانکا بيش از کشورهای ديگر آسيب ديده است. در اين کشور تاکنون 2200 نفر جان خود را از دست داده اند. مقامات حالت اضطراری در اين کشور اعلام کرده و واحدهای نظامی را فرا خوانده اند تا به يک ميليون نفری که بی خانمان شده اند کمک کنند.

مقامان اندونزی ميگويند دست کم 1800 تن جان خود را از دست داده اند، اما در عين حال اضافه ميکنند که تماس با بسياری از مناطق زلزله زده قطع شده است.

مقامات هندوستان ميگويند دست کم 1100 نفر در سواحل جنوبی آن کشور جان سپرده اند. مقامات تايلند مرگ نزديک به 200 تن و زخمی شدن 2000 تن را تأييد کرده اند شمار زيادی نيز مفقود الاثر هستند.

در جزاير مالديو Maldive حالت اضطراری اعلام شده است. در برمه و مالزی نيز عده ای کشته شده اند.

روز يکشنبه پس لرزه هايی احساس شد که شدت آنها 5 ريشتر يا بيشتر بود.

تلاشهای کمک رسانی به زلزله زدگان در سطح جهانی آغاز شده است. سازمان ملل متحد اعلام کرد يک تيم کمک رسانی به منطقه اعزام کرده است و مقداری کمک نقدی نيز داده است.

اتحاديه اروپا تعهد يک کمک چهار ميليون دلاری کرده است.

پاپ جان پل دوم در يک سخنرانی برای زلزله زدگان دعا کرد و گفت جشنهای کريسمس امسال با خبر مربوط به زمين لرزه غم افزا شده است. پاپ مصرا از جامعه بين المللی خواست برای کمک به قربانيان تجهيز شوند.

m

XS
SM
MD
LG