لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

پيشرفتی اندک در مذاکرات جهانی در باره اوضاع جوی  کره زمين - 2004-12-18


گفتگوهای بين المللی درباره آثار ناشی از گرم شدن جهان، با مصالحه ای ميان آمريکا و اتحاديه اروپا، که باب ادامه گفتگوها را برای سال آينده باز ميگذارد، به پايان رسيد.

درجريان کنفرانسی که به همت سازمان ملل متحد در بوئنوس آيرس برگزار شد ايالات متحده آمريکا و اتحاديه اروپا در زمينه تشکيل جلسات ديگری در سال آينده به توافق رسيدند.

شرکت کنندگان در کنفرانس با اين پيشنهاد موافقت کردند که ايالات متحده و اتحاديه اروپا در ماه مه آينده برای تبادل اطلاعات گفتگوهای غير رسمی پيرامون تغييرات آب و هوای کره زمين ديدار کنند. اين توافق يک روز پس از پايان رسمی کنفرانس بعمل آمد.

اعضای اتحاديه اروپا پيشنهاد کرده بودند که برای سال آينده يک سری " سمينار " تشکيل شود تا پيرامون راههای مقابله با گرم شدن هوا پس از انقضای پروتکل کيوتوبحث و تبادل نظر بعمل آيد. اما مقامات ايالات متحده نعتقد بودند هنوز زمان انجام اين گفتگوها نرسيده است.

ايالات متحده ، که بزرگترين منبع توليد گازهای گرمخانه ای است، پروتکل کيوتو را به دليل بالا بودن هزينه آن، رد کرد. اروپاييان می گويند ايالات متحده بايد جزيی از موافقت نامه باشد.

بر اساس پروتکل کيوتو همه کشورهای صنعتی بايد از ميزان گازهای گرمخانه ای که بوسيله کارخانجات، اتومبيلها، و نيروگاهها توليد می شود بکاهند.

XS
SM
MD
LG