لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۶

مقامات آمريکائی به تماس  های  تلفنی البرادعی با ايران گوش داده اند - 2004-12-12


يک گزارش روزنامه واشنگتن پست ميگويد آمريکا به تماس های تلفنی مقامات دولتی ايران و محمد البرادعی رئيس سازمان بين المللی انرژی اتمی گوش داده و استفاده از اطلاعات کسب شده را برای وادار ساختن آقای البرادعی به کناره گيری مورد بررسی قرار داده است.

واشنگتن پست درشماره امروزخود، يکشنبه، اظهارات سه مقام معرفی نشده دولت آمريکا را نقل ميکند که گفته اند اعضای دولت پرزيدنت بوش متون پياده شده از دهها تماس تلفنی را در دست بررسی دارند.

بنا به گزارشها، آنها دنبال مدرک برای حمايت از کسانی هستند که معتقدند آقای البرادعی در اختلاف نظر بر سر برنامه مورد ظن تسليحات اتمی ايران، نسبت به تهران ملايمت بخرج داده است.

واشنگتن پست می افزايد مقامات ارشد دولت بوش در باره شدت فشار برای برکناری آقای البرادعی اختلاف نظر دارند.

کاخ سفيد در باره اين گزارش اظهارنظر نکرده است ومعمولا در باره مسائل مرتبط با اموراطلاعاتی، اظهار نظر نمی کند.

واشنگتن پست همچنين اظهارات يک سخنگوی سازمان بين المللی انرژی اتمی را نقل ميکند که گفته است در آن سازمان همواره فرض براين است که استراق سمع انجام ميگيرد.

اين ديپلمات مصری شصت و دو ساله از سال ۱۹۹۷ رياست سازمان بين المللی انرژی اتمی را برعهده دارد و انتظار ميرود سال آينده برای سومين بار خواستار تمديد سمت خود شود.

رئيس سازمان بين المللی انرژی اتمی پيشتر اطلاعات آمريکا در باره عراق را مورد سئوال قرار داده، و در تماس هايش با ايران بيش از آنچه که واشنگتن مايل است محتاط بوده است.

XS
SM
MD
LG