لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۹

ملاقات رئيس جمهوری روسيه با همتای اوکراينی خود - 2004-12-02


ولاديمير پوتين، رئيس جمهوری روسيه در مسکو با لئونيد کوچما، همتای اوکرائينی خود ملاقات کرد و درباره انتخابات رياست جمهوری در آن کشور با او به تبادل نظر پرداخت. خبرگزاری اينتر فکس می گويد پوتين نگرانی خود را نسبت به امکان بروز شکاف در اوکراين ابراز داشت و از کوچما به خاطر کوشش برای تقويت وحدت ملی اوکراين سپاسگزاری کرد.

گزارش می رسد که رئيس جمهوری روسيه از پيشنهاد تکرار رای گيری انتقاد کرد و گفت بحران جاری فقط می تواند به وسيله مردم اوکراين برطرف شود.

لئونيد کوچما روز پنجشنبه به مسکو رفت و گفت کمک روسيه برای حل بحران لازم است. در واشنگتن، پرزيدنت بوش گفت هر رای گيری جديد در اوکراين بايد آزاد و عادلانه باشد و اراده مردم را منعکس کند.

در اين ميان ، در " کی يف " ديوانعالی اوکراين به رسيدگی به ادعاهای تقلب در انتخابات، که مخالفان عنوان کرده اند، ادامه می دهد. دو رقيب، ويکتور يانوکوويچ، نخست وزير طرفدار روسيه و ويکتور يوشچنکو، رهبر متمايل به غرب مخالفان، موافقت کرده اند پيش از ديداری دوباره در انتظار حکم دادگاه باقی بمانند.

يانوکوويچ و مقامات ديگر همچنين بر نياز به حفظ تماميت ارضی اوکراين تاکيد گذاشته اند. قانونگزاران اوکراين شرقی تهديد کرده اند که اگر نخست وزير در مقام رياست جمهوری قرار نگيرد، اعلام خود مختاری خواهند کرد.

R

XS
SM
MD
LG