لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

مردم اوکراين در انتظار رأی ديوانعالی کشور هستند - 2004-11-29


کشور متشنج شده اوکراين در انتظار رأی ديوانعالی کشور است تا مشخص کند آيا دولت انتخابات رياست جمهوری را که اوايل ماه جاری برگزار شد، با ويژگيهای يک انتخابات آزاد و عادلانه برگزار کرده است يا خير؟

ويکتور يانوکويچ، نخست وزير و کانديدای طرفدار روسيه به عنوان رئيس جمهوری منتخب در انتخابات 21 نوامبر اعلام شد.

اعلام پيروزی آقای يانوکويچ ، اعتراضات عظيم طرفداران ويکتور يوشچنکو، کانديدای طرفدارغرب و رهبر اپوزيسيون را به دنبال داشت. زيرا اپوزيسيون دولت را متهم به تقلب گسترده در انتخابات می کند. در همين حال طرفداران آقای يوشچنکو دست به تظاهرات در کی يف، پايتخت و ساير شهرها در غرب اوکراين زده اند.

آقای يوشچنکو موضوع اختلاف خود را به ديوانعالی ارجاع کرده است، زيرا ديوانعالی اختيار دارد پس از جلسه امروز دادگاه ، حکم برگزاری مجدد انتخابات رياست جمهوری را صادر کند.

بحران سياسی اوکراين از روز يکشنبه گذشته، همزمان با تصميم شورای منطقه شرق اوکراين مبنی بر برپايی يک رفراندم برای خودمختاری بيشتر، ژرف تر شده است.

مناطق شرق اوکراين عمدتاً طرفدار روسيه هستند، همزمان با اين تصميم گيری، در شرق کشور، ساير مناطق نيز تهديد کرده اند چنانچه کانديدای آنها، آقای يانوکويچ در مقام رياست جمهوری قرار نگيرد، دست به اقداماتی شبيه اقدام شورای منطقه شرق خواهند زد.

XS
SM
MD
LG