لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۲

پرزيدنت بوش کاندوليزا رايس را بعنوان وزير امور خارجه خود معرفی کرد  - 2004-11-16


پرزيدنت بوش ، کاندوليزا رايس مشاور امنيت ملی را به عنوان وزير جديد امور خارجه خود معرفی کرده است.

آقای بوش اين تصميم را روز سه شنبه در کاخ سفيد اعلام کرد و خانم رايس را کسی که قادر است با چالش های سياست خارجی، از جمله جنگ با تروريسم و مناقشه اسرائيل و فلسطينيان مقابله کند، ناميد. آقای بوش گفت خانم رايس اعتقاد عميقی به ارزش و قدرت آزادی دارد و او به رايزنی و قضاوت درست و استوار وی متکی بوده است.

خانم رايس در سخنان کوتاهی از رئيس جمهوری سپاسگزاری کرد و گفت در انتظار است که برنامه های اميد بخش و والای او را دنبال کند.

کاندوليزا رايس جانشين کالين پاول که روز دوشنبه استعفا داد می شود. سنای آمريکا بايد اين انتصاب را تصويب کند.

پرزيدنت بوش همچنين اعلام کرد استيفن هادلی، معاون خانم رايس را، به جای او به عنوان مشاور امنيت ملی منصوب کرده است.

S

ازموسيقی کلاسيک گرفته تا ورزش کاندوليزا رايس زنی با تمايلات ودستاوردهای گوناگون است.

خانم رايس که ۵۰ سال دارد، درايالت آلاباما وهنگامی متولد شد که هنوز دراين ايالت از لحاظ آموزش و حقوق مدنی با سياه پوستان به عنوان شهروندان درجه دو رفتارمی شد.

خانم رايس درحالی که بيش از۱۵ سال نداشت، دردانشگاه دنور ثبت نام کرد و در رشته علوم سياسی ليسانس گرفت. اومتعاقبا موفق به اخذ درجه دکترا درمطالعات بين المللی ازهمان دانشگاه شد.

خانم رايس در دوره رياست جمهوری پرزيدنت بوش پدر ازسال ۱۹۸۹ تا سال ۱۹۹۱ به عنوان کارشناس امور اتحاد شوروی خدمت کرد. خانم رايس دردوران مبارزات انتخاباتی آقای بوش درسال ۲۰۰۰ او را همراهی می کرد و آقای بوش را درجريان رويدادهای بين المللی قرارمی داد.

خانم رايس که به چهار زبان صحبت می کند، همواره از جنگ عراق قاطعانه حمايت کرده است. خانم رايس که علاقه مفرطی به ورزش دارد، به خانواده بوش نزديک است واغلب در تعطيلات آخر هفته به اتفاق پرزيدنت بوش دراستراحتگاه کمپ ديويد و يا درمزرعه شخصی آقای بوش درايالت تگزاس به مشاهده مسابقه فوتبال آمريکائی می پردازد.

خانم رايس ازسال ۱۹۸۱ عضو هيات علمی دانشگاه « استانفورد » بوده است.

K

XS
SM
MD
LG