لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۷

ايران فعاليت های غنی سازی اورانيوم را از روز ٢٢ نوامبر معلق خواهد ساخت - 2004-11-15


ايران می گويد به عنوان بخشی از معامله ای برای کاهش تنش های ناشی از برنامه اتمی کشور، فعاليت های غنی سازی اورانيوم را از روز ٢٢ نوامبر معلق خواهد ساخت.

جمهوری اسلامی روز دوشنبه گفت به بازرسان اجازه خواهد داد برای تائيد اين موضوع که فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف ساخته است، از تاسيسات هسته ای بازديد کنند.

بامداد امروز حميد رضا آصفی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفت ايران غنی سازی اورانيوم و فعاليت های مرتبط با آنرا برای مدتی کوتاه متوقف خواهد ساخت، در همين حال به مذاکره با کشورهای اروپائی در مورد برنامه اتمی ادامه خواهد داد. با وجود اين، او تاکيد کرد که چنين تواقفی هميشگی نخواهد بود. جزئيات توافق که روز جمعه اعلام شد هنوز منتشر نشده است.

کشورهای اروپائی گفتند تهران در صورت متوقف نساختن برنامه غنی سازی، با امکان تحريم های سازمان ملل متحد روبرو بود.

با اين حال، يک مقام ارشد جمهوری اسلامی تاکيد کرد که تعليق فعاليت ها موقتی است. آژانس بين المللی انرژی اتمی در گزارش محرمانه ای که روز دوشنبه توزيع شد می گويد نمی تواند تائيد کند که آيا برنامه اتمی ايران کاملا صلح جويانه است يا با هدف توليد جنگ افزار اتمی اجرا می شود.

قرار است هيات مديره آژانس اواخر ماه جاری برای بحث درباره فعاليت های اتمی ايران جلسه ای تشکيل دهد. به نظر می رسد توافق اخير برخی از درخواست های اصلی آژانس را برآورده می سازد و احتمالا مانع از آن خواهد شد که شورای امنيت تحريم هائی را عليه ايران برقرار سازد.

R

XS
SM
MD
LG